Image
ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Poznań - miasto z synagogą z pływalnią w środku
Kultura i sztuka
11.12.2007.

Doceniając olbrzymi wysiłek władz miejskich w Lesznie, społeczników, którzy uratowali cywilizacyjny dorobek miejscowych Żydów warto odnotować interesujące gospodarowanie dawnej synagogi leszczyńskiej przez Muzeum Leszczyńskie, czy uporządkowanie dawnego cmentarza żydowskiego. W Muzeum w Lesznie powstał bogaty dział judaistyczny, organizowane są też ciekawe wystawy związane z tematyką żydowską, ukazują się publikacje dotyczące życia społeczności żydowskiej w leszczyńskim.

Niech Państwo przeczytają zamieszczoną na pływalni tablicę. Pierwszy akapit mówi, że tu była synagoga, ale nie ma zdania, że to Niemcy przebudowali ją na pływalnię w latach
1940 - 1941. Czyli każdy turysta jest przekonany, że to my Polacy zamieniliśmy synagogę na pływalnię, to jest czysty antypolonizm.

Widząc konkretną działalność Leszna w upamiętnianiu lokalnej społeczności żydowskiej, w tym zestawieniu sytuacja w Poznaniu, która poza organizacją dni Judaizmu, Dni Kultury Żydowskiej przedstawia się nad wyraz skromnie. Symbolicznym przykładem jest niezałatwiona sprawa poznańskiej synagogi, która w trakcie wojny została zamieniona przez hitlerowców na pływalnię - pełni tę rolę niestety po dzień dzisiejszy pomimo, że od 2000 roku Żydowska Gmina Warszawska odzyskała swoją kultową własność. Od 5-lat Gmina Żydowska jest dzierżawcą pływalni - nie mając w dalszym ciągu pomysłu na zagospodarowanie tej ważnej budowli nie tylko dla środowisk żydowskich. Działalność komercyjna pływalni popierana przez Gminę Żydowską - tylko w ramach Dni Judaizmu, jest miejscem koncertów, widowisk związanych z religią i kulturą żydowską. Takie spektakularne sakralizowanie poznańskiej synagogi jest przykrywaniem niemocy w realizacji rozsądnego projektu odrodzenia synagogi. Naszym zdaniem Miasto Poznań powinno wreszcie podjąć ważną, decyzję i idąc śladami Leszna, Ostrowa Wlkp., wykupić od Gminy Żydowskiej budynek synagogi przeznaczając ją na centrum kultury integralnie związaną z tym miejscem ekspozycją judaistyczną czy domem modlitwy dla poznańskiej społeczności żydowskiej.

Miasto Poznań powinno również przejąć inicjatywę we właściwym zagospodarowaniu ulicy Stawnej wznosząc obiekty, które mogą mieć związek z tradycjami żydowskimi. Może Uniwersytet wykupiłby od Gminy Żydowskiej obiekt szkoły rabinackiej (dawny budynek archiwum przy ul. Stawnej) umieszczając tam hebraistyczne centrum biblijne. Przykład Leszna i innych miast polskich może stać się wzorem dla władz Poznania jak uchronić od zapomnienia bezcenny dorobek wielu pokoleń poznańskich Żydów.

Redakcja “Naszej Wielkopolski" będzie stale obserwować poczynania środowisk żydowskich i władz poznania w zakresie ratowania dziedzictwa kulturowego poznańskich Żydów informując czytelników o pozytywnych zmianach w tej dziedzinie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »