ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Poznań leży na gazie? Bez rozgłosu robimy swoje.
Autor: Lucyna Wojtowicz   
17.06.2009.

Na głębokości 3,5 – 4 km datowany na perm (300-250) mln lat temu występuje gaz. Brytyjska firma Aurelian Oil & Gas, która zajmuje się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu. Badali obszar Siekierek, też koło Poznania i będą też badać złoża poznańskie na północny zachód.

Jan Kulczyk

Jan Kulczyk

Dziś taki pionowy odwiert jest bardzo drogi kosztuje ok. 10 mln euro. Ażeby inwestycja się opłaciła, trzeba od głównego odwiertu, zrobić też nowe. Koszt razem 30 mln euro. Brytyjczycy spodziewają się dużego gazu i kupili koncesję na dalsze poszukiwania. Docelowo Aurelian Oil & Gas chce w latach 2010 – 2013 uruchomić wydobycie z 11 odwiertów na poziomie 700 mln m3 rocznie – to tyle, ile zużywa cały Poznań. Planujemy, że eksploatacja złoża Siekierki przez 20 lat będzie trwać. Eksploatacja poznańskich złóż gazu zwiększy krajowe wydobycie o ok. 15-20%. Wielkopolska południowa, Lubuskie i Dolny Śląsk północny na gazie leżą. Rynek się ciągle zmienia, zobaczymy jak będzie za kilka lat.

Jan Kulczyk inwestuje w Wielkopolski gaz.

Zakup akcji Aurelian Oil & Gas to element naszej długotrwałej strategii, zakładającej inwestowanie w najbardziej obiecujące sektory światowej gospodarki, w tym przemysł wydobywczy. Kulczyk Investment House odkupił od brytyjskiej firmy Aurelian Oil & Gas (AOG) 13,2% jej akcji za 9 mln euro. Tym samym stał się największym akcjonariuszem tej firmy. Firma Aurelian od połowy 2010 zacznie nam dostarczać gaz do Poznania. W ciągu roku ma to być 120 mln m3 rocznie, co stanowi aż 90% zapotrzebowania na ten surowiec. Jan Kulczyk chce także wprowadzić swoją nową spółkę, na warszawską giełdę. Będzie to Kulczyk Oil Venture, która powstała w wyniku podziału obecnie istniejącej firmy Loon Energy, notowanej na kanadyjskiej giełdzie.

Firma ma koncesje na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej chociażby w Brunei, Syrii, Kolumbii czy Peru. Kulczyk ma w Loon Energy 38% udziałów. Po podziale spółki na dwie firmy, ta kontrolowana przez Jana Kulczyka zajmie się poszukiwaniem i wydobywaniem ropy w Europie i na Bliskim Wschodzie. „Planujemy debiut Kulczyk Oil na warszawskiej giełdzie w maju 2009 roku „ – mówi Marta Wysocka, rzecznik KIH.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »