ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Rekordowe półrocze marki Volkswagen
25.02.2008.

Samochody Użytkowe

• 231.500 samochodów dostarczonych do klientów, 

• 180.500 samochodów z Poznania i Hanoweru

• rekordowa sprzedaż VW Caddy - 66.800 samochodów trafiło do klientów na całym świecie.

Dziś przepiękny Caddy Maxi furgon jest produkowany
w Poznaniu

Poznań, 5 lipca 2007 - pierwsze półrocze 2007 roku zakończyło się rekordowym wynikiem sprzedaży dla marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Łącznie do klientów trafiło 231.500 samochodów (o 7,6% więcej niż w roku 2006). Wśród nich znalazło się 66.800 modeli Caddy wyprodukowanych w poznańskiej fabryce (o 7,4% więcej niż w minionym roku). "Rekordowa sprzedaż w pierwszym półroczu 2007 to kontynuacja sukcesu marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Szczególnie cieszy nas powodzenie na rynkach światowych produkowanego w Poznaniu modelu Caddy" - powiedział Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o. 
Obecnie w poznańskiej fabryce produkowanych jest 650 samochodów dziennie: 530 Caddy (w wersji furgon, kombi i Life) i 120 Transporterów T5 (w wersjach kombi oraz z pojedynczą i podwójną kabiną).

Z końcem roku planowane jest zwiększenie produkcji dziennej. Na jesieni bieżącego roku w VW Poznań rozpocznie się produkcja seryjna nowego modelu: Caddy Maxi. Caddy Maxi wypełni lukę pomiędzy obecnym Caddy, a Transporterem T5. Dzięki dłuższemu rozstawowi osi oferuje więcej przestrzeni, zarówno dla pasażerów jak i w części bagażowej. Samochód będzie dostępny w wersjach furgon, kombi oraz Shuttle.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »