ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Rośnie park w Złotnikach
Autor: Redakcja   
17.06.2009.

Ponad 4.500 m kw. powierzchni biurowej, przedszkole i bistro. To wszystko znajdzie się w nowym biurowcu powstającym przy Nickel Technology Park Poznań w Złotnikach.

Nickel Technology Park Poznań

Nickel Technology Park Poznań w Złotnikach

Nowy budynek, podobnie jak jego poprzednik, będzie charakteryzował się wysokim poziomem wykończenia wnętrz oraz dogodnym układem komunikacyjnym. Planowana powierzchnia trzykondygnacyjnego (dwupiętrowego) biurowca wyniesie 4.600 m kw. Generalny wykonawca, PTB Nickel, zajmuje się już elementami wykończeniowymi w budynku. Pierwsi najemcy wprowadzą się tam w październiku tego roku.

- W wyniku dużej konkurencji staramy się zachęcić klientów promocjami i udogodnieniami, jakie nasz biurowiec może im zaoferować - mówi Ewa Bujak, koordynator public relations Nickel Technology Park Poznań. - W ramach promocji mamy dla nowych najemców miejsca parkingowe przez rok gratis. Nie każdy poznański biurowiec może pochwalić się też ... przedszkolem. Klienci NTPP mogą zostawić swoje pociechy pod pilnym okiem wychowawców, zaledwie kilkanaście metrów od swojego biura. Drugi biurowiec jeszcze nie został skończony, a w fazie projektu jest już kolejny obiekt NTPP. Będzie to budynek handlowo-usługowy dla społeczności lokalnej oraz dla pracowników, najemców NTPP i ich kontrahentów. Znajdzie się tam supermarket, punkty usługowe: pralnia, poczta, apteka, kwiaciarnia, oraz obiekty gastronomiczne. Jego powierzchnia wyniesie około 5000 tyś. m kw. Budowa Nickel Technology Park Poznań kosztowała w pierwszym etapie około 40 milionów złotych (około 20 min pochodziło z dotacji unijnych). Inwestycja powstaje na terenie 33 hektarów. Nickel Technology Park Poznań jest przedsiębiorstwem powołanym do życia przez dwie spółki Grupy Nickel: Przedsiębiorstwo Techniczno - Budowlane Nickel sp. z o.o. oraz Nickel Development sp. z o.o.. Park NTPP położony jest w Złotnikach (gmina Suchy Las), w pobliżu ulicy Złotnickiej i Obornickiej, w odległości 12 km od centrum Poznania oraz w bliskim sąsiedztwie planowanej obwodnicy aglomeracji poznańskiej.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »