ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Rozmowa o Malcie
Autor: Ewa Kłodzińska   
02.09.2008.

Z niecierpliwością czekamy na aquapark i inne atrakcje

Jezioro Maltańskie znają wszyscy poznaniacy a przybysze zachwycają się tą nowoczesną oazą zieleni niedaleko Starego Rynku. Malta jest równocześnie miejscem atrakcji sportowych (również na poziomie światowym!), kulturalnych (100 tysięcy osób towarzyszyło swojego czasu koncertowi Inwazja Mocy) i rekreacyjnych - słynnym lotom Red Bulla przyglądało się 9 lat temu podczas pierwszej edycji 200 tysięcy widzów.

Red Bull zgromadził na Malcie sto tysięcy ludzi

Jezioro Maltańskie znają wszyscy poznaniacy a przybysze zachwycają się tą nowoczesną oazą zieleni niedaleko Starego Rynku. Malta jest równocześnie miejscem atrakcji sportowych (również na poziomie światowym!), kulturalnych (100 tysięcy osób towarzyszyło swojego czasu koncertowi Inwazja Mocy) i rekreacyjnych - słynnym lotom Red Bulla przyglądało się 9 lat temu podczas pierwszej edycji 200 tysięcy widzów.

Jezioro jako sztuczny zbiornik powstał w 1952 roku. Jest dwukrotnie większy od Morskiego Oka.

O najbliższych planach rozbudowy nadmaltańskich terenów rozmawiam z dyrektorem Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji Januszem Rajewskim.

- Śledząc historię lat najnowszych tego miejsca trudno nie mieć wrażenia, że ciągle są wielkie plany rozwojowe a jednak ciągle coś staje na przeszkodzie, aby je zrealizować. Już w latach 80-tych mówiło się np. budowie zespołu basenów olimpijskich. Basenów jak nie ma tak nie ma, choć od czasu do czasu pojawia się ten projekt jako pewna nowość. Mówi się o aquaparku, o termach.

- A to wszystko to ten sam temat.

- Realny w swojej realizacji?

- Tak. Można nawet humorystycznie powiedzieć, że wstępne ,,pierwsze wbicie łopaty w tym temacie" już się odbyło - zrobiliśmy. odwierty gruntów, odkopywaliśmy magistralę wodociągową, aby zobaczyć możliwości przyłączenia się do niej. Wykonawca ma 36 miesięcy - plus jeszcze jeden miesiąc, bo prezes zamówień publicznych ma teraz czas na kontrolę całego postępowania - na wybudowanie tego wszystkiego. Prace ziemne rozpoczną się na początku przyszłego roku. Teraz trwają procedury poprzedzające budowę aquaparku czyli term i zespołu basenów olimpijskich. Mówimy o kompleksie składającym się z hali mieszczącej 50-metrowy basen oraz basen rozgrzewkowy, będący równocześnie basenem do skoków z podwójnym układem wież i trampolin i jednocześnie basenem do pływania synchronicznego. Widownia pomieści 4 tysięcy widzów. Kompleks rekreacyjny składać się będzie m.in.z saun, zjeżdżalni, dzikiej rzeki.

- Kto finansuje to przedsięwzięcie?

- Główna kwota - 219 mln złotych - pochodzi z miasta i jest przeznaczona na część sportową. Przy czym w tych 219 milionach 50 mln to dotacja rządowa z funduszu rozwoju sportu czym dysponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pieniądze na część rekreacyjną ma pozyskać spółka z przeważającym udziałem miasta Termy Maltańskie. Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, które zajmują się tematem wiodącym (75 procent) a część rekreacyjna dotyczy spółki TERMY MALTAŃSKIE. Póki co na terenach gdzie powstanie aquapark 11 lipca odbędzie się koncert Nelly Furtado.

- Jest też projekt dla linowych nart wodnych...

- Tak, miały być ulokowane na południowym brzegu jeziora, na wprost Park Hotelu. Niestety, opór kajakarzy i wioślarzy spowodował, że prezydent Poznania podjął decyzję o wstrzymaniu tego przedsięwzięcia. Na razie... Jest gotowa dokumentacja projektowa, ale temat został odłożony.

- Jezioro Maltańskie wzbudza nie tylko ogólne zainteresowanie ale i zachwyt przybyszów, którzy niezwykle komplementują takie miejsce w mieście...

- Wewnętrzne jeziora są w wielu miastach, natomiast nie ma tam tego połączenia rekreacji, ogólnodostępności i sportu wyczynowego na najwyższym poziomie z dużymi imprezami plenerowymi z pogranicza kultury, pop kultury. Znowu będą loty Red Bulla. Odbędą się 1 czerwca (z dyrektorem Rajewskim rozmawiałam w połowie maja - dop. E.K.). Na specjalnej estradzie występują gwiazdy, jest Malta teatralna, choć w tym roku tutaj ograniczona do jednego koncertu bowiem nałożyły się czerwcowe terminy a Jezioro Maltańskie jest wykorzystywane głównie dla potrzeb światowego wioślarstwa i kajakarstwa. Odbędą się dwie imprezy: Puchar Świata w Wioślarstwie i Puchar Świata w Kajakarstwie jako ostatnie na świecie kwalifikacje przed Olimpiadą w Pekinie. Po raz pierwszy zostanie rozegrany Puchar Europy w Triathlonie na dystansie olimpijskim w kategorii ,,premium" a więc kategorii najwyższej. W związku z tym startują tylko wyczynowcy a ich udział poprzedzony jest eliminacjami w innych imprezach europejskich. Start: 27 lipca. Najpierw pływanie, potem na ulicy abp Baraniaka pokonanie w kilku pętlach wzdłuż Malty 40 km na rowerze a na biegowych terenach Malty - 10 km. Wystąpi czołówka zawodników europejskich. Wspomnieć jeszcze warto, że na początku września organizowane będą tradycyjnie przez POSiR Regaty Smoczych Łodzi - impreza ciesząca się coraz większą popularnością. Dodać trzeba, że w przyszłym roku odbędą się po raz pierwszy w Europie wschodnie i centralnej Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie a tuż po nich Mistrzostwa Świata Smoczych Łodzi. Póki co przed nami lato pełne koncertów, pokazów w letnim kinie. A na jesień... wypuścimy wodę z jeziora.

- To smutny widok!

- Ale zabieg konieczny. Malta to sztuczny zbiornik i zgodnie z instrukcją co cztery lata trzeba spuścić wodę, aby dokonać oczyszczenie z namułów, spływających głównie Cybiną, trzeba przeprowadzić konserwacje wszystkich urządzeń łącznie z jazem, który zamyka jezioro. Mamy tutaj 5-metrowe spiętrzenie wody, więc jaz musi być w należytym stanie technicznym. Gdyby gwałtownie ,,wylała się" woda z Malty to by zalała Poznań aż do Starego Rynku! Na razie jednak zapraszam na wszystkie imprezy na i nad Jeziorem Maltańskim.

- Dziękuję za rozmowę.

PS. Tymczasem okazuje się, że nasza cierpliwość zostaje wystawiona na następną próbę. Otóż konsorcjum reprezentowane przez Hydrobudowę złożyło protest, twierdząc, że wybrana firma - spółka Alstal Budownictwo Alojzy Szczupak z Inowrocławia - zaproponowała za niską cenę za wykonanie aquaparku. Nie wnikamy w tej chwili w szczegóły tej sprawy, jako że do czasu wydrukowania tego tekstu wiele jeszcze może się zdarzyć... Niezmiennym faktem pozostanie natomiast urok Jeziora Maltańskiego. Nawet wtedy gdy na kilka miesięcy zniknie z niego woda!

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »