ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Stadion Lecha
13.11.2009.

Dlaczego zakazano oglądać budowę stadionu?

Na każdym pokazie było trzech inżynierów, którzy tłumaczyli przebieg budowy stadionu. Zadaliśmy trzy pytania inżynierowi na stadionie:

Przed stadionem montaż fragmentu konstrukcji dachu.

Przed stadionem montaż fragmentu konstrukcji dachu.

Państwo widzą te dwa prostokątne filary na nie należy tę żelazna konstrukcję ze stali nanieść.

Państwo widzą te dwa prostokątne filary na nie należy tę żelazna konstrukcję ze stali nanieść.

Stadion Lecha i widoczna konstrukcja nośna dachu. na tych podporach tu już są usadowione.

Stadion Lecha i widoczna konstrukcja nośna dachu. na tych podporach tu już są usadowione.

To zdjęcie pokazuje jaki to jest kolos. Trzeba go podnieść do tego celu mają przyjechać dźwigi ze Szwajcarii.

To zdjęcie pokazuje jaki to jest kolos. Trzeba go podnieść do tego celu mają przyjechać dźwigi ze Szwajcarii.

-Panie inżynierze czy Lech będzie grał w tym roku mecze na stadionie?

-Stadion dziś to gigantyczny plac składowy, tu są umieszczone elementy składowe dachu. Powierzchnia stadionu jest pokryta betonowymi płytami. Nacisk elementów konstrukcji dachu na powierzchnię boiska jest bardzo duży. Dopiero jak dach będzie zrobiony można przystąpić do renowacji płyty, ale całą płytę trzeba zrobić od nowa, dlatego według mnie piłkarze będą mogli grać na wiosnę 2010 roku.

-Wszystkie stadiony na Euro budują parkingi dla samochodów, dlaczego nie buduje Poznań?

-Dowiedziałem się, że architekci coś tam projektują. Dziwi mnie, że Lech chce grać na stadionie mecze a wokół stadionu będzie totalny bałagan. Mówią, że zamienią boisko na północy stadionu na parking. Ale stadion wielkości Lecha powinien mieć co najmniej 4,500 miejsc parkingowych i też 300 miejsc dla autobusów.

-Miasto powołało spółkę, która kontroluje przebieg budowy?

-Pan kpi ze mnie

Ps. Po co nam taki stadion, jak Lech nas w tym roku kompromituje. Trener Zieliński w krótkim czasie przegrał wszystko. Co najważniejsze nie ma siły przebicia. Jest tylko narzędziem w rękach właściciela klubu Rutkowskiego. Zgodził się żeby nie grał Rengifo, bo ten zawodnik zimą odchodzi. Rengifo w reprezentacji gra, a w Lechu nie, bo tak chce Rutkowski.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »