ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Strategia rozwoju infrastrukturalnego WIELKOPOLSKIEJ GILDII ROLNO-OGRODNICZEJ SA
Autor: Redakcja   
24.11.2008.

Zamierzenia na przyszłość

Zamierzenia i plany na przyszłość wynikają z procesów globalizacji rynku produktów ogrodniczych. Proces ten wymusza na rynkach hurtowych określone procesy dostosowawcze. Na Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej polegać one będą przede wszystkim na: zwiększeniu zakresu oferowanych produktów i usług; rozwijaniu infrastruktury i systemów zapewniających utrzymanie jakości produktów, inspirowaniu i popieraniu inicjatyw dotyczących koncentracji produkcji; rozwijaniu sfery towarzyszącej rynkowi i wzmocnieniu działań na rzecz wspierania operatorów w zakresie promocji oferowanych przez nich produktów i usług.

 WGRO SA

Zarząd WGRO S.A. mając na uwadze zmieniające się otoczenie konkurencyjne, wymagania oraz oczekiwania uczestników rynku opracował kompleksowy projekt rozwoju infrastrukturalnego. Kierunki tego rozwoju zostały pozytywnie zaopiniowane przez Radę Nadzorczą a opracowany dokument zostanie zaprezentowany uczestnikom rynku w IV kwartale 2007 roku.

Strategia ta przewiduje:

  • rozwój branżowy rynku,
  • stworzenie nowych powierzchni magazynowo – chłodniczych,
  • udostępnienie nowych powierzchni handlowych,
  • stworzenie nowych rozwiązań komunikacyjno – logistycznych.

Działania te mają na celu zwiększenie konkurencyjności rynku poprzez polepszenie warunków handlowych dla sprzedających i kupujących, zwiększenie asortymentu towarowego oraz spełnienie wymogów sanitarnych w obrocie żywnością.

W ramach realizacji strategii przewiduje się:

  • dla producentów rolnych - halowe rozwiązania infrastrukturalne (zakładające poprawę warunków i infrastruktury handlu),
  • dla operatorów branży spożywczej (nabiał, mięso, ryby, produkty spożywcze opakowane) – modernizacja istniejącego i budowa nowego kompleksu handlowego,
  • dla operatorów branży florystycznej – nowe powierzchnie handlowe,
  • dla kupujących – stworzenie rozwiązań infrastrukturalnych polepszających warunki zakupów.

Te nowe zadania wymagają rozszerzenia powierzchni rynku. Wszystko wskazuje na to , że kilkuletnie starania o pozyskanie nowych terenów w pobliżu WGRO zakończą się nareszcie po kilku latach sukcesem.

Redakcja:

Gildia chce ten teren kupić, ale miasto od 5 lat nie opracowało planu, gdzie mają być drogi i też linia tramwajowa. Panowie z Zarządu Miasta, to jest po prostu skandal. Gildia była najlepszą firmą w Polsce, ale jak się nie rozwija, to przegrywa z innymi miastami. Miasto może nie budować dróg, linii tramwajowej, ale nie może blokować inwestycji. Ażeby rozbudować Gildię, musi być opracowany plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »