ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Wizyta Premiera Waldemara Pawlaka
Redaktor: Administrator   
20.11.2008.

Bolechowo, 18 sierpnia 2008

Wizyta Premiera Waldemara Pawlaka

W poniedziałek zarząd Solaris Bus & Coach S.A., Solange oraz Krzysztof Olszewscy, podejmowali Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki Pana Waldemara Pawlaka. Odwiedziny Bolechowskiej fabryki były okazją do zaprezentowania autobusu hybrydowego drugiej generacji - Solaris Urbino 18 Hybrid.

Premier Waldemar Pawlak za kierownicą Solaris Urbino 18 Hybrid drugiej generacji.

Premierowi, podczas krótkiego spotkania z kierownictwem firmy, przedstawiono historię rozwoju firmy oraz zakładu produkcyjnego w Bolechowie. Minister Gospodarki miał okazję dowiedzieć się, iż jeszcze w 1996 roku zakład tworzyło 36 osób (obecnie to około 1500 pracowników) oraz, że to właśnie Solaris Urbino 18 Hybrid jest pierwszym w Europie seryjnie produkowanym autobusem z napędem hybrydowym. - Powinniśmy się zastanowić nad premiowaniem rozwiązań ograniczających zużycie paliwa oraz emisję spalin. Hybrydowy Solaris spala o około 24 proc. mniej paliwa niż pojazd z tradycyjnym napędem. Czegoś takiego do tej pory w Polsce nie było. Moglibyśmy wzorować się na doświadczeniach amerykańskich, gdzie rząd federalny dofinansowuje takie inwestycje -powiedział Wiceprezes Rady Ministrów. Prezes Solaris Bus & Coach S.A. Solange Olszewska dodała: - Nie mówimy tu o błahych sprawach. Inwestycje w nowoczesną komunikację miejską przyczyniają się do poprawy warunków w jakich wszyscy żyjemy.

Kolejnym punktem wizyty było przedstawienie procesu produkcji jaki przechodzi każdy z autobusów. W rolę „przewodnika” po halach produkcyjnych wcielił się sam Prezes Solaris Bus & Coach S.A. Krzysztof Olszewski. Premierowi pokazano wszystkie etapy powstawania pojazdów. Jako inżynier z wykształcenia świetnie orientował się w prezentowanych mu innowacyjnych rozwiązaniach związanych z budową autobusów, a przede wszystkim na rzecz bezpieczeństwa podróżnych.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »