ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Wojewoda Wielkopolski ratuje Zamek w Kórniku
Autor: Ludwik Ratajczak   
21.11.2008.

Zamek w Kórniku

Nabiera tempa akcja ratowania mostu na Zamku w Kórniku. W tej sprawie wojewoda wielkopolski Piotr Florek rozmawiał dziś z wiceministrem kultury Tomaszem Mertą, wojewódzkim konserwatorem zabytków Aleksandrem Starzyńskim oraz dyrektorem Biblioteki Kórnickiej prof. Tomaszem Jasińskim.

Podczas spotkania ustalono, że jeszcze dziś wydany zostanie nakaz konserwatorski. Podpisany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków dokument, zmusza właściciela obiektu do przeprowadzenia remontu kapitalnego mostu wraz ze schodami do końca 2009 roku. Nakaz umożliwi pozyskanie funduszy z Polskiej Akademii Nauk. Formalny wniosek w tej sprawie wraz z nakazem dyrektor Jasiński przekaże władzom centralnym PAN. Asygnowane przez tę instytucje pieniądze pozwoliłyby na rozpoczęcie prac remontowych. Zdaniem profesora Jasińskiego fundusze umożliwią w tym roku zakończenie pierwszego etapu robót - rozbiórki kamienno-ceglanego mostu. W ubiegłym tygodniu PINB wydał decyzję o zamknięciu połączenia dla ruchu, przez co jedyna droga do Zamku prowadzi obecnie przez arboretum.

Taka jest prawda

Działyńscy postanowili, że ich cały majątek zostanie przekazany Władysławowi Zamoyskiemu , a on ma go przekazać narodowi. Pod koniec swojego życia opracował statut Fundacji, którą nazwał „Zakłady Kórnickie”. W dniu 16 lutego 1923 roku Zamoyski wraz z siostrą składa na ręce prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego w Belwederze, ów statut będący projektem ustawy, mającym być Sejmowi przedstawiony przez Rząd. Zamoyski po przekazaniu majątku rządowi powiedział: „Dziś najszczęśliwszy dzień w moim życiu (...). Nie mam już nic”. Żeromski powiedział, że akt donacyjny, „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych”. Przez dziesiątki lat potęga gospodarcza Działyńskich była budowana ażeby w końcu przekazać ją narodowi, ażeby służyło pożytkowi publicznemu. Po wojnie zabrano cały majątek Działyńskich . Gospodarstwa rolne przekazano PGR-om, a Zamek Kórnicki wraz z biblioteką, Arboretum oraz Pałac Działyńskich w Poznaniu przekazano Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Po wielu latach walki wybitnych Wielkopolan rząd zgodził się na reaktywowanie Fundacji Zakłady Kórnickie. Ale nie zgodził się na oddanie ziem w Zakopanym i to co zabrała nam Polska Akademia Nauk. PAN jest instytucją biedną, zainteresowaną Warszawą a nie Poznaniem. Dlatego cały majątek Działyńskich, którym dziś zawiaduje PAN powinien być przekazany działającej Fundacji Zakłady Kórnickie. Wtedy cały zamek Działyńskich, który jest w ruinie, można by wyremontować za pieniądze Unii. Miasto się wstydziło wyglądu Pałacu Działyńskich na Starym Rynku i na swój koszt odnowiło przednią elewację. Pałac ten wymaga całościowego remontu wraz z wymianą dachu. To samo dotyczy Zamku w Kórniku. Intencje Wojewody są szczytne, ale one nie rozwiążą problemu.

Cały majątek, który nam pozostawili Działyńscy, zgodnie z ich wolą Zamoyski przekazał narodowi. Dziś powstała Fundacja Zakłady Kórnickie i ona w świetle prawa jest jedynym prawnym właścicielem całego majątku Działyńskich. I tylko wtedy jest szansa, że ten skarb kultury narodowej nie będzie niszczony . Ale należało by poprawić ustawę i odebrać Polskiej Akademii Nauk majątek Działyńskich. Ona mogła by działać jak dziś ale za użytkowanie Zamku i Arboretum musiała by płacić czynsz, na rzecz Fundacji Zakłady Kórnickie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »