Zamek Kórnicki to perła w koronie Wielkopolski
Autor: Ag.St.   
18.11.2010.
Bo nie wrócił do pierwotnego właściciela, czyli Fundacji Zakłady Kórnickie, które powstały już 1924 roku, kiedy to Władysław Zamoyski wraz z siostrą Marią przekazał Narodowi Polskiemu cały swój majątek.

Dochody z tego gigantycznego majątku miały być przekazane na naukę młodych Polaków. Żeby tego majątku nie rozkradziono, powierzył go opiece Prezydenta Rzeczypospolitej i Prymasa Polski. Powiedział w 1924 roku"Polska biedna dlatego przekazuję: 19 wielkich folwarków w Wielkopolsce, oraz wielkie dobra w Zakopanem, wraz z Zakładami Wychowania dla Dziewcząt, Tatry, Morskie Oko z lasami i ziemią w Dolinie Kościelskiej, a powierzchnia tych dóbr wynosi 70,000 mórg magdeburskich, daję też Zamek Kórnicki, który posiada najcenniejszą w Polsce bibliotekę. W moim zamku znajdują się wspaniałe zbiory mebli, obrazów, zbroi i porcelany". Dziś warto zrobić ponowne rozliczenie tego całego majątku i zobaczyć kto go dziś posiada?

Fundacja Zakłady Kórnickie dostała małą część tego swojego majątku. Dziś Arboretum, Zamek Kórnicki jest w rękach Polskiej Akademii Nauk, która nie ma pieniędzy, dlatego Zamek w Kórniku się rozpada. Dlaczego Prezydent RP i Prymas Polski, opiekunowie dóbr Zamoyskich nie starali się żeby cały majątek Zamoyskich wrócił do Fundacji Zakłady Kórnickie. Może teraz, kiedy mamy nowego Prezydenta RP i Prymasa Polski będzie szansa zwrotu tego wielkiego majątku prawowitym właścicielom czyli Fundacji Zakłady Kórnickie.

Ag. St.
 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826