ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
"Skansen olenderski OLANDIA w Prusimiu" - otwarty
Autor: Redakcja   
18.11.2010.
Skansen Olenderski OLANDIA usytuowany jest na terenie 6 hektarowego zespołu dworsko-parkowego w malowniczej miejscowości Prusim w powiecie międzychodzkim.

Z lewej strony: Marek Konrad, Izabela Makiewicz, Olaf Makiewicz - waciciele OLANDII, Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i pose na Sejm Waldy Dzikowski przecinaj wstg.

Marek Konrad otwiera piekną starą winiarnię OLANDII

dr Włodzimierz Łęcki inicjator powstania OLANDII

Piękn Olenderki

Konsul Honorowy Andrzej Gawroński przemawia

Winiarnia w Prusimiu

Położenie Prusimia zarówno przy drodze nr 24 (Poznań-Szczecin) jak i na terenie Puszczy Noteckiej stwarza bardzo wiele mozliwości dla Olandii. Nie małe znaczenie dla naszego przedsięwzięcia odgrywa tworzony przez Pana Jana A.P. Kaczmarka w oddalonym o 3 km. Rozbitku „Instytut Rozbitek”. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Włodzimierz Łęcki, który stwierdził, ze praca Olendrów w Wielkopolsce ma długie tradycje godne pokazania. Ten obiekt jest współfinansowany przez Unię Europejską i ma służyć jako baza wypoczynkowa na Euro 2012. Najbardziej zadowolony był Konsul Honorowy Holandii Andrzej Gawroński. Marek Konrad jest obecnie prpagatorem picia wina w Polsce.

"Wino zawładnęło życiem Marka Konrada. To dla niego porzucił aktorstwo. Uczył się sztuki kiperskiej, a dziś podróżuje wraz z synem po świecie w poszukiwaniu niezwykłych win, które później można zakupić w jego winiarniach. Według niego trunek ten mieści w sobie ciszę, poczucie ładu, trwałość. Ważny jest także element zmiany smaku samego wina, który ulega przeobrażeniom na przestrzeni lat. Na swojej stronie internetowej Marek Konrad przytacza piękną metaforę krzaku winnego, który rośnie tyle lat co człowiek, a najlepsze owoce daje w połowie życia".

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »