ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Centrum NanoBioMedyczne
Autor: KARC   
28.08.2012.

W Poznaniu na kampusie Uniwersytetu im. A. Mickiewicza Morasko otwarto wczoraj supernowoczesne Centrum NanoBioTechnologiczne.

Supernowoczesne Centrum NanoBioMedyczne otwaro w lipcu na kampusie Morasko

Supernowoczesne Centrum NanoBioMedyczne na Morasku

fot. Paweł Miecznik Głos Wielkopolski


Będzie służyło przede wszystkim studentom studiów magisterskich i doktoranckich. - Szczególnie tym, którzy interesują się nanotechnologią - mówi prof. Stefan Jurga, dyrektor centrum.- Nanonauki obejmują dzisiaj farmację, fizykę, biologię, chemię i nauki techniczne, dlatego 30 doktorantów, którzy prowadzą tutaj badania, wywodzi się z różnych dziedzin. W Centrum NanoBio-Medycznym będzie dziewięć pracowni, m. ih.: mikroskopowa, biologiczna, nanostruktur, fizyki widzenia i neuronauki. Centrum nie tylko współpracuje z głównymi uczelniami w Poznaniu, ale także z ponad dwudziestoma placówkami zagranicznymi, m. in. Instytutem Maxa Plancka w Berlinie czy Uniwersytetem Północnej Karoliny w USA. Jedną z idei centrum jest intensywna współpraca z zagranicą. Naukowcy z różnych stron świata będą przyjeżdżać tu, aby robić swoje badania. Potwierdza to dr Paul Beales z Uniwersytetu w Leeds. - To, co tu widzę, to supernowoczesna technologia. Jestem pod wielkim wrażeniem -mówi naukowiec. Takie podejście nie dziwi, ponieważ placówka ma w tej chwili najnowocześniejsze wyposażenie w Polsce. - W zasadzie nie ma chyba takiego sprzętu, o którym moglibyśmy powiedzieć,że to jeszcze chcielibyśmy mieć - mówi prof. Ryszard Naskręckt, który kierował powstawaniem centrum. -To pomoże w sprowadzeniu do Poznania gwiazd naukowych ze świata. Właśnie rozpoczynamy współpracę z prof. Barbarą Pierścionek z Londynu, wielkie nazwisko, jeśli chodzi o nauki o widzeniu -cieszy się naukowiec. - Głos Wielkopolski
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »