Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu Michał Znaniecki powiedział
Autor: Redakcja   
17.11.2010.
Prezenty od instytucji kultury dla Teatru Wielkiego będą przybierać bardzo różne formy.

Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu Michał Znaniecki udziela wywiadu dziennikarzom poznańskim

Palarnia Teatru Wielkiego jako mała scena, gdzie już grane są opery kieszonkowe.

Nasze założenie jest takie, żeby wydarzenia artystyczne składające się na program obchodów 100-lecia były również prezentem dla widzów Teatru Wielkiego. Dlatego też spektakle i koncerty gościnne, które przyjadą do Poznania z różnych polskich miast będą dostępne dla naszych widzów niemalże gratisowo - bilety w symbolicznej cenie 1 zł. Tak będzie w przypadku spektakli Teatru Wielkiego Baletu Narodowego, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Opery Bałtyckiej, Opery Nova, Opery na Zamku, Opery Śląskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej i wielu innych teatrów. Prezentem może też być gest realizatora lub artysty, który zdecydował się wykonać pracę na rzecz Teatru Wielkiego bezpłatnie. Taka sytuacja miała już miejsce 20 stycznia i dotyczyła jubileuszowego spektaklu „Jeziora łabędziego" Piotra Czajkowskiego, w którym pani Profesor Ewa Wycichowska podarowała Teatrowi Wielkiemu na nowo opracowaną choreografię i plastykę całego widowiska. Kolejnym rodzajem prezentu jest zaproszenie zespołu Teatru Wielkiego do udziału w produkcji innej instytucji. Takie prezenty otrzymamy choćby od Teatru Polskiego, który w swoim spektaklu „Amadeusz" wykorzysta zespół orkiestry

W ramach tego projektu realizowany będzie repertuar, który nie może być wystawiany na dużej scenie operowej ze względu na swój kameralny charakter. W ramach Opery Kieszonkowej będą realizowane rzadko wystawiane, jednakże niezwykle ciekawe utwory, prawdziwe odkrycia muzyczne.

Realizacja takiego repertuaru na dużej scenie często nawet szkodzi zapomnianym operom, które potrzebują delikatnej pracy muzykologicznej i filologicznej, jak i odpowiednich kameralnych przestrzeni, aby docenić wszystkie walory dzieł przy niskich nakładach finansowych i produkcyjnych. Inscenizacje będą przygotowane do wystawienia w przestrzeniach nieteatralnych, w salonach, dworkach, mniejszych salach, parkach. Organizatorzy będą szukać odpowiednich przestrzeni do każdej inscenizacji wykorzystując również zaadoptowaną przestrzeń Palarni Teatru Wielkiego jako małej sceny kameralnej. Poprzez Operę Kieszonkową wychodzącą w kierunku publiczności wielu widzów będzie miała okazję po raz pierwszy spotkać się z danym utworem lub w ogóle ze zjawiskiem muzyki operowej. Nasze inscenizacje kieszonkowe przeznaczone są dla szerokiej publiczności, wychodzą jej naprzeciw, dojeżdżają do miejscowości, które kontakt z muzyką i z przedstawieniami operowymi mają utrudniony. Spektakle te są mobilne i łatwe do transportu. Można więc z nimi podróżować, docierać do najciekawszych miejsc w całym Województwie Wielkopolskim. Zamierzamy ożywić i rozśpiewać sale licznych dworów i pałaców, domów kultury, dotrzeć do publiczności, która czeka na tego typu wydarzenia.

Juz 30 pałaców i zamków z Wielkopolski wyraziło chęć goszczenia Opery Kieszonkowej u siebie. Ta inicjatywa powoduje większe zainteresowanie muzyką operową.

 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826