ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Festiwal Transatlantyk zakończony
Autor: Ludwik Ratajczak   
28.08.2012.
Festiwal Transatlantyk zakończony. Ukazało się ponad 1500 publikacji, napisano też w Hollywood o festiwalu. Większość publikacji ukazała się w Polsce. Po raz pierwszy festiwal był transmitowany, otwarcie i zakończenie TVP Kultura. Na seansach filmowych pojawiło się 42 tys. widzów, czyli po Euro 2012 była to druga impreza, która mocno promowała Poznań.

Ryszard Grobelny i Ryszard Horowitz

Piękne zdjęcia Poznania wykonane przez Ryszarda Horowitza reklamują miasto

Zakupiony od PESA Bydgoszcz ELF


W tym czasie odbywało się też w Poznaniu spotkanie, które organizuje Polska Akademia Gitary. To jest już piąta edycja Polskiej Akademii Gitary. Składają się na nią koncerty w 34 miejscowościach Wielkopolski. Koncerty wirtuozów gitary klasycznej oraz warsztaty dla przyszłych mistrzów oraz happening z utworami Bryana Adamsa na Starym Rynku w Poznaniu. Dancing Poznań. Ta impreza ściąga tysiące fanów z całej Polski. Odbywają się warsztaty, a Polski Teatr Tańca zaprasza na spektakle zarówno własne, jak i zaproszonych grup i teatrów tańca z Polski i zagranicy. Poznań jako jedyne miasto w Polsce został zauważony w Ameryce i o naszym mieście napisał "New York Times". Chwali nasz dynamiczny rzwój gospodarczy i najmniejsze bezrobocie w Polsce i Europie. To wszystko dzięki Euro 2012, gdzie światu pokazaliśmy nowoczesny Poznań i to w każdej dziedzinie. Fenomen Poznania to 97 tys. podmiotów gospodarczych, jeżeli odliczymy emerytów, to każda rodzina ma firmę jednoosobową, dwuosobową, ale ważne, że ma. Poprzez te firmy jesteśmy niezależni od całej władzy politycznej. W numerach 108,109,110,111 Naszej Wielkopolski pokazujemy co zrobiliśmy przez te 7 lat przygotowań do Euro. Żeby Poznań się dynamicznie rozwijał. Potrzebujemy pracowników i ich przywozimy do Poznania z całej Wielkopolski. Dlatego zbudowaliśmy i jeszcze budujemy najnowocześniejszy dworzec kolejowy, na którym można będzie wszystko kupić co w polsce produkujemy. Nasz wielki węzeł kolejowy jest modernizowany. Dziś możemy jeździć 170 km/h w kierunku Berlina, Warszawy i Szczecina, modernizujemy trasę do Wrocławia i Bydgoszczy oraz inne trasy do mniejszych miejscowości. Dlatego Urząd Marszałkowski kupił 22 nowe Elfy za 500 mln. zł. od PESA Bydgoszcz. W ten sposób w 2014 roku, będziemy szybko i wygodnie jeździć do pracy w Poznaniu. Ostatnio rocznik statystyczny podał, że na rodzinę przypada 1,5 samochodu, do tego trzeba dodać 40 tys. samochodów ciężarowych. Poza tym niebywale rozwinęły się nasze uniwersytety. Jesteśmy dobrze wykształconym regionem. Nasze kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn. mamy dodatni przyrost naturalny, poza tym bardzo mało Wielkopolan wyjeżdża do pracy poza granicę Polski. Dlatego się nie dziwię, że "New York Times" pisze: "Poznań jest wspaniałym przykładem rządzenia, zobaczcie jak oni to umiejętnie robią w kryzysie".

Ps. Będziemy nadal pokazywać co jeszcze zrobiliśmy na Euro w 2012 roku. Ja uważam, że te ostatnie 20 lat wolnej Polski jest najlepszym okresem rozwoju Polski.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »