ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Łódź chce być Stolicą Europejskiej Kultury w 2016
Kultura i sztuka
04.03.2008.

Na czele komitetu stoją najważniejsi ludzie miasta. Dla nich głównym przeciwnikiem jest Warszawa. Szczecin obawia się Gdańska i Wrocławia. Nikt ze starających się o to aby być Stolicą Europejskiej Kultury w 2016 roku nie obawia się Poznania. Chyba maja rację?

Miasto Poznań od 1945 roku nie opracowało jednej piosenki o Poznaniu, którą by śpiewała Polska. Nie zrobiliśmy ani jednego filmy fabularnego. Opera, Filharmonia nie jeździ do stolic europejskich? Ostatnio Warszawa odebrała nam telewizję regionalną. Bolszewicki centralizm trwa. Zakazali nam oglądania Nowego Roku na Placu Wolności? Należy domagać się całego abonamentu i bezwzględnie starać odłączyć się od TVP, budując od nowa Wielkopolską Telewizję, gdzie program będzie trwał od rana do wieczora. A dziennik telewizyjny rozpoczynał się od informacji z Polski, Wielkopolski i Poznania. Mamy dość prymitywnych kłótni elit warszawskich, które nas zupełnie nie interesują. Który z polityków odważy się powiedzieć w Sejmie - Telewizji Warszawskiej mamy dość.

e-mail - Jan Ekiert

Piękna inicjatywa Łodzi

Polskie Centrum Informacji Muzycznej w imieniu Filharmonii Łódzkiej zaprasza na cykl transmisji spektakli operowych nowojorskiej Metropolitan Opera, w technologii High Definition, w czasie rzeczywistym.

Od stycznia Sala Koncertowa Filharmonii Łódzkiej będzie miejscem satelitarnych transmisji z nowojorskiego teatru. Znakomity obraz i dźwięk - jakość High Definition, system Dolby Digital Surround 5.1. - zapewnią poczucie bezpośredniego udziału w przedstawieniu. Pierwszym spektaklem, jaki zobaczymy, będzie Makbet Giuseppe Verdiego - 12 stycznia. Potem w nowojorsko-łódzkim repertuarze znajdzie się m.in. Manon Lescaut Giacomo Pucciniego
(16 lutego) i Peter Grimes Benjamina Brittena (15 marca).

Przedsięwzięcie "The Metropolitan Opera live In HD" wystartowało w ubiegłym sezonie. Dnia 30 grudnia 2006 roku w eter popłynęła transmisja Czarodziejskiego fletu; operę Mozarta obejrzało aż 30 tysięcy widzów w całych Stanach Zjednoczonych, a sukces tego wydarzenia sprawił, że zainteresowały się nim inne kraje. Obecnie MET transmituje spektakle do Australii, Japonii Kanady i siedmiu krajów europejskich, w tym do Niemiec, Czech i Austrii. W Polsce nie było do tej pory takich transmisji.

e-mail z Łodzi

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »