Łódź chce być Stolicą Europejskiej Kultury w 2016
Kultura i sztuka
04.03.2008.

Na czele komitetu stoją najważniejsi ludzie miasta. Dla nich głównym przeciwnikiem jest Warszawa. Szczecin obawia się Gdańska i Wrocławia. Nikt ze starających się o to aby być Stolicą Europejskiej Kultury w 2016 roku nie obawia się Poznania. Chyba maja rację?

Miasto Poznań od 1945 roku nie opracowało jednej piosenki o Poznaniu, którą by śpiewała Polska. Nie zrobiliśmy ani jednego filmy fabularnego. Opera, Filharmonia nie jeździ do stolic europejskich? Ostatnio Warszawa odebrała nam telewizję regionalną. Bolszewicki centralizm trwa. Zakazali nam oglądania Nowego Roku na Placu Wolności? Należy domagać się całego abonamentu i bezwzględnie starać odłączyć się od TVP, budując od nowa Wielkopolską Telewizję, gdzie program będzie trwał od rana do wieczora. A dziennik telewizyjny rozpoczynał się od informacji z Polski, Wielkopolski i Poznania. Mamy dość prymitywnych kłótni elit warszawskich, które nas zupełnie nie interesują. Który z polityków odważy się powiedzieć w Sejmie - Telewizji Warszawskiej mamy dość.

e-mail - Jan Ekiert

Piękna inicjatywa Łodzi

Polskie Centrum Informacji Muzycznej w imieniu Filharmonii Łódzkiej zaprasza na cykl transmisji spektakli operowych nowojorskiej Metropolitan Opera, w technologii High Definition, w czasie rzeczywistym.

Od stycznia Sala Koncertowa Filharmonii Łódzkiej będzie miejscem satelitarnych transmisji z nowojorskiego teatru. Znakomity obraz i dźwięk - jakość High Definition, system Dolby Digital Surround 5.1. - zapewnią poczucie bezpośredniego udziału w przedstawieniu. Pierwszym spektaklem, jaki zobaczymy, będzie Makbet Giuseppe Verdiego - 12 stycznia. Potem w nowojorsko-łódzkim repertuarze znajdzie się m.in. Manon Lescaut Giacomo Pucciniego
(16 lutego) i Peter Grimes Benjamina Brittena (15 marca).

Przedsięwzięcie "The Metropolitan Opera live In HD" wystartowało w ubiegłym sezonie. Dnia 30 grudnia 2006 roku w eter popłynęła transmisja Czarodziejskiego fletu; operę Mozarta obejrzało aż 30 tysięcy widzów w całych Stanach Zjednoczonych, a sukces tego wydarzenia sprawił, że zainteresowały się nim inne kraje. Obecnie MET transmituje spektakle do Australii, Japonii Kanady i siedmiu krajów europejskich, w tym do Niemiec, Czech i Austrii. W Polsce nie było do tej pory takich transmisji.

e-mail z Łodzi

 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826