ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Szanowni Państwo!
Autor: Ludwik Ratajczak   
22.08.2012.

Szanowni Państwo
Jan A.P. Kaczmarek powiedział: "Transatlantyk jest festiwalem idei. Używając siły filmu i muzyki chcemy inspirować rozmowę na ważne tematy".

Uroczyste otwarcie festiwalu Transatlantyk w Auli Uniwersytetu im. Adama mickiewicza w Poznaniu


Gdy piszę te słowa do zakończenia festiwalu są cztery dni, Głos Wielkopolski napisał: "Poznań jak małe Cannes: na filmy wielkich gwiazd pójdziesz tylko tutaj!". Do dziś na imach festiwalu było już 20 tys. widzów, jest to rekord. Przypomnę Poznań ma najwięcej dużych kin w Polsce. Warsztaty i konkursy dla młodych kompozytorów, koncerty muzyki filmowej oraz nagroda Glocal Hero dla Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich to najważniejsze muzyczne akcenty tegorocznego Transatlantyku. tegoroczne kino kulinarne zrobiło karierę, wszystkie bilety rozeszły się w pierwszym dniu, szefem kuchni tegorocznego Kina Kulinarnego jest Krzysztof Rabek. Dziś w dobie fast-foodów jedzenie dobre jest w cenie i też filmy z tego zakresu. Transatlantyk odniósł niebywały sukces i życzymy mu wspaniałego rozwoju. W tym czasie trwa piąta edycja Polskiej Akademii Gitary. Składają się na nią koncerty w 39 miejscowościach Wielkopolski, warsztaty z których najważniejszy to ten w Jarocinie. To jest niebywałe zjawisko, do Poznania i Wielkopolski przyjechali najlepsi ze świata. Wielki koncert odbędzie się 26 sierpnia na Starym Rynku będą utwory Bryana Adamsa. W tym czasie odbywa się Dancing Poznań równolegle z warsztatami. Polski Teatr Tańca zaprasza na spektakle - zarówno własne, jak i zaproszonych grup i teatrów tańca z Polski i ekip zagranicznych. Te wielkie trzy imprezy cieszą się niebywałą frekfencją, to wieki sukces Poznania i ich organizatorów. pozostałą część numeru poświęcamy dokonaniom w rozwoju miasta. Dlaczego to pokazujemy, bo bez Euro w Poznaniu tego byśmy nie zrobili. Pokazujemy Poznań zmieniony i my z tego jesteśmy dumni. Telewizje w Warszawie tego naszego sukcesu nie pokażą.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »