ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Wspaniały rok 2016
Redaktor: Administrator   
13.12.2016.

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

Plac Wolności w Poznaniu


W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całej krajowi, że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II. Państwo widzą Plac Wolności i wystającą wieżę zamku Przemysła II, czyli widok wspaniały. Widzimy także czarny budynek Muzeum Narodowego, które ma 100 lat i zostało zbudowane za Wilhelma. Od 20 lat prosimy Warszawę, żeby nam dała 5 mln. zł. na remont elewacji. Za to w tym czasie zbudowali sobie Muzeum Szopena, Kopernika, Żydów i Powstania Warszawskiego za jeden miliard złotych. Tak nasza stolica żyje kosztem całej Polski. Na ostatniej stronie zamieszczamy wpisane do rejestru zabytków na podstawie decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków ile ich mamy w poszczególnych województwach. Pierwsze miejsce Dolny Śląsk a drugie Wielkopolska. Gdy prześledzimy budżet Ministra Kultury zawsze największy ma Mazowieckie, a szczególnie Warszawa. Zupełnie niezrozumiałe jest dla Wielkopolan, że tak wspaniałe zabytki Poznania i Wielkopolski należą do Warszawy. Pałac Działyńskich, Zamek w Kórniku, Biblioteka Zamoyskich w Kórniku oraz Arboretum również w Kórniku. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie ukradło nam całe uzbrojenie wojskowe, które na chwilę obecną znajduje się w Warszawie. To samo dotyczy waz gołuchowskich. Trudno je odzyskać jeżeli w regionach rząd ma swoich wojewodów. Gdy ustalał to prezydent Kwaśniewski powiedział, że to są jego pierwsi sekretarze i oni muszą kontrolować samorządy w Polsce. Tak jest dziś. Wojewoda poucza marszałka czy też prezydenta Poznania. Oni zostali wybrani demokratycznie i nie są urzędnikami Warszawy, tak jak wojewoda jest urzędnikiem rządu. Ten układ chciał zmienić premier Buzek, teraz też Schetyna z PO. Wielkopolanie musimy sami zadbać o nasze zabytki i nie dać się okradać przez Warszawę.

INFORMACJA:

Wszystkie materiały Naszej Wielkopolski mogą być wkorzystane do własnych celów wydawniczych oraz edukacyjnych.
 
następny artykuł »