ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu
Autor: Filipina Kraśniewska   
21.12.2012.

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

TIME - 1964

Dave Brubeck Quartet w Poznaniu w 1958 roku. Sławomir Żerdzicki i Ludwik Ratajczak, którzy koncert prowadzili mieli wówczas po 26 lat. Żerdzicki zmarł w 2011 roku, Ratajczak żyje. Ale najważniejsze jest to, że muzyka Brubecka zostanie dla świata. Przypomnę grał na fortepianie (jazz, cool,west coolst)


W 1958 r., w ramach programu Departamentu Stanu nazwanego "Jazz Ambassadors", Brubek ze swoim kwartetem przyjechał do Polski. Była to pierwsza wizyta amerykańskiej gwiazdy jazzu za żelazną kurtyną, w okresie odwilży w Polsce, po walce zbrojnej z komuną w 1956 roku w Poznaniu. Pianista koncertował m. in. w Poznaniu, Krakowie i w Warszawie, spotkał się z polskimi widzami. W czasie jednego z recitali powiedział: "Żadna dyktatura nie toleruje jazzu. Jazz to pierwszy sygnał powrotu do wolności". Dave Brubecki był absolutnie jednym z największych muzyków w całej historii jazzu. Był wybitnym pianistą, kompozytorem, autorem wielu standardów jazzowych, w tym najsłynniejszego magicznego utworu "Take Five", właściwie była to kompozycja Paula Desmonda, ale muzycznie opracował ją, nagrał i spopularyzował "Dave Brubeck Quartet". W jednym z ostatnich wydań pisma "Down Beat" kwartet Brubecka jest uznany za najlepszy zespół. A więc po 55 latach Brubeck jest nadal Nr. 1"

Trasa koncertowa Dave Brubecka kończyła się w Poznaniu. Tu mieliśmy już zespoły jazzowe Komedy i Miliana. Ten wspaniały koncert prowadzili w Auli Uniwersytetu Poznańskiego Sławomir Żerdzicki i Ludwik Ratajczak. Koncert był fantastyczny, widownia szalała, było kilka bisów. Na drugi dzień zwiedzili Muzeum Instrumentów Muzycznych. Gdy David Brubeck ujrzał fortepian, na którym grał Chopin usiadł i zaczął grać. Za pół roku przysłał płytę, gdzie napisał, że to była najwspanialsza trasa koncertowa, pod wpływem ludzi i też Chopina w Poznaniu napisał nowy utwór "Dziękuję", tę płytę panowie Żerdzicki i Ratajczak przekazali Polskiemu Radiu w Poznaniu.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »