Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu
Autor: Filipina Kraśniewska   
21.12.2012.

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

TIME - 1964

Dave Brubeck Quartet w Poznaniu w 1958 roku. Sławomir Żerdzicki i Ludwik Ratajczak, którzy koncert prowadzili mieli wówczas po 26 lat. Żerdzicki zmarł w 2011 roku, Ratajczak żyje. Ale najważniejsze jest to, że muzyka Brubecka zostanie dla świata. Przypomnę grał na fortepianie (jazz, cool,west coolst)


W 1958 r., w ramach programu Departamentu Stanu nazwanego "Jazz Ambassadors", Brubek ze swoim kwartetem przyjechał do Polski. Była to pierwsza wizyta amerykańskiej gwiazdy jazzu za żelazną kurtyną, w okresie odwilży w Polsce, po walce zbrojnej z komuną w 1956 roku w Poznaniu. Pianista koncertował m. in. w Poznaniu, Krakowie i w Warszawie, spotkał się z polskimi widzami. W czasie jednego z recitali powiedział: "Żadna dyktatura nie toleruje jazzu. Jazz to pierwszy sygnał powrotu do wolności". Dave Brubecki był absolutnie jednym z największych muzyków w całej historii jazzu. Był wybitnym pianistą, kompozytorem, autorem wielu standardów jazzowych, w tym najsłynniejszego magicznego utworu "Take Five", właściwie była to kompozycja Paula Desmonda, ale muzycznie opracował ją, nagrał i spopularyzował "Dave Brubeck Quartet". W jednym z ostatnich wydań pisma "Down Beat" kwartet Brubecka jest uznany za najlepszy zespół. A więc po 55 latach Brubeck jest nadal Nr. 1"

Trasa koncertowa Dave Brubecka kończyła się w Poznaniu. Tu mieliśmy już zespoły jazzowe Komedy i Miliana. Ten wspaniały koncert prowadzili w Auli Uniwersytetu Poznańskiego Sławomir Żerdzicki i Ludwik Ratajczak. Koncert był fantastyczny, widownia szalała, było kilka bisów. Na drugi dzień zwiedzili Muzeum Instrumentów Muzycznych. Gdy David Brubeck ujrzał fortepian, na którym grał Chopin usiadł i zaczął grać. Za pół roku przysłał płytę, gdzie napisał, że to była najwspanialsza trasa koncertowa, pod wpływem ludzi i też Chopina w Poznaniu napisał nowy utwór "Dziękuję", tę płytę panowie Żerdzicki i Ratajczak przekazali Polskiemu Radiu w Poznaniu.
 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11484