ARTYKUŁY
Z KATEGORII
prof. Maria Siemionow

Maria Zofia Siemionow z domu Kusza (ur. 3 maja 1950 w Krotoszynie) – polska chirurg i transplantolog, pracująca w USA.

 
"'Niewyobrażalne" Witold Bońkowski

„Niewyobrażalne” Witolda Bońkowskiego: jak zmienić swoje życie?

Żyjemy w czasach niebywałego rozwoju nauki, postępu technicznego i wzrostu dobrobytu. Czy jednak jesteśmy z tego powodu zdrowsi i szczęśliwsi? Niestety nie. Witold Bońkowski próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, jak również przedstawić prostą receptę na wszystkie nasze problemy – zdrowotne, życiowe, duchowe. Jego zdaniem, klucz do zdrowia i szczęścia tkwi w umyśle.

 
Ile może żyć człowiek

prof. Tadeusz Maliński Wybitny Wielkopolanin w Ameryce
Prof. T. Maliński napisał: Moim największym odkryciem jest tlenek azotu w orgaznizmie człowieka, okazało się, że ma on wielki wpływ na długość życia człowieka.
 
Wielkopolanin rodem z Wilna Stefan Żynda

Prof. dr hab. Stefan Żynda
Prof. Stefan Żynda Wybitny Wielkopolanin Każdy Wielkopolanin wie, że Poznań jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce. Jesteśmy na czwartym miejscu w Polsce.
 
SUKCES POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ

Sukces politechniki poznańskiej w zawodach SAE AeroDesign West

 
Rok Akademicki 2008/2009 rozpoczęty - nowi rektorzy

Redakcja „Naszej Wielkopolski”
Życzy wszystkim rektorom sukcesów w dynamicznym rozwoju swoich uczelni. W Poznaniu uczy się ponad 150 tys. studentów, jesteśmy potęgą. A poziom nauczania jest jednym z najlepszych w Polsce.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 
Inauguracja Roku Akademickiego 2008/2009

Tegoroczna Inauguracja Roku Akademickiego 2008/2009 w Uniwersytecie otrzymała wyjątkową oprawę. Pełna gala władz rektorskich i dziennikarskich w tradycyjnych togach, poczet sztandarowy Uczelni i znamienite grono zaproszonych gości oraz olbrzymia rzesza studentów i przedstawicieli kadry naukowo-dydaktycznej. Znaczenie tego wydarzenia podniósł również fakt uroczystego przekazania insygniów władzy rektorskiej JM Rektorowi prof. dr hab Jackowi Wysockiemu przez ustępującego Rektora prof. dr hab. Grzegorza H. Bręborowicza.

 
Państwowa Wyższa Szkoła w Koninie ma już 10 lat

Prof. nadzw. dr. hab. Wojciech Poznaniak, rektor PWSZ w Koninie powiedział:

Tak. To czasy niżu demograficznego, spadku naboru na właściwie wszystkie wyższe uczelnie, także uczelnie akademickie. To także czasy wielkiej konkurencji. Wszystko wskazuje, że potrwa to co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście lat.

 
Konferencja Szkoleniowa Kardiologiczno – Kardiochirurgiczna w Kole

Starosta Wieczysław Oblizajek otwiera konferencję szkoleniową kardiologiczno-kardiochirurgiczną w Kole razem z prof. dr hab. n med. Jerzym Sadowskim z Krakowa.

 
Centrum kongresowo-biblioteczne Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu otwarte
Autor: Redakcja   
21.01.2008.

Miasteczko uczelniane Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozrasta się w imponującym tempie. Na trwałe wpisał się w krajobraz dzielnicy Grunwald efektowny budynek Collegium Stomatologicum przy ulicy Bukowskiej. Teraz nieomal na naszych oczach wyrósł potężny gmach Centrum Kongresowo-Bibliotecznego zlokalizowany przy ulicy Stanisława Przybyszewskiego 37.

Centrum biblioteczno - kongresowe Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Centrum biblioteczno - kongresowe Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Nowoczesna aula wykładowa, którą można przedzielić na dwie części

Nowoczesna aula wykładowa, którą można przedzielić na dwie części

Nowy obiekt znajduje się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków. Stąd też wynikała konieczność dostosowania koncepcji bryły i fasady nowopowstającej budowli do ciągu zabudowy w stylu modernizmu panującego w latach międzywojennych. Głównymi projektantami zostali: mgr im. arch. Grzegorz Sadowski, mgr inż. arch. Małgorzata Sadowska i mgr inż. arch. Monika Wojtczyk ze Spółki Projektowania Architektonicznego Sadowski Sadowska w Poznaniu. Wnętrza zaprojektował architekt wnętrz Miron Regulski. Projekt został wykonany zgodnie z Rozporządzeniem Ministnl Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Obejmuje on budynek wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu o łącznej powierzchni 10782 m kw. Powierzchnia nowoprojektowanej zabudowy wynosi 3508 m kw., powierzchnia niezabudowanej działki wraz z jezdniami, parkingami, chodnikami i terenem zielonym wynosi 6611 m kw. centrum Kongresowo-Biblioteczne, to obiekt o rzucie w kształcie litery "L". Z uwagi na bogactwo architektoniczne i zróżnicowanie przestrzenne stojącego obok Collegium Stomatologicum nie jest kolejna dominantą w najbliższej okolicy, ale raczej spokojnym tłem dla ciągu komunikacyjnego ulicy Przybyszewskiego. Takie elementy architektoniczne jak linia zabudowy nowego obiektu, skala jego wysokości a także podział elewacji i dobór szlachetnych materiałów wykończeniowych w postaci naturalnego piaskowca nawiązują do całego stylu zabudowy Grunwaldu i uwzględniają kontynuację gzymsów sąsiednich domów mieszkalnych. Zakończony I etap robót budowlanych pozwolił doprowadzić do stanu końcowego wszystkie elewacje budynku i dużą część otoczenia. Na podkreślenie zasługuje wkomponowanie wjazdów do parkingów nadziemnych i podziemnych oraz ciągów pieszych z przebudowaniem przejścia przez bardzo ruchliwą ulicę Przybyszewskiego wraz z zainstalowaniem nowej instalacji sygnalizacyjnej przejścia "na żądanie". Zwiększa to nie tylko płynność ruchu w rejonie dojazdu, ale wraz z kamerami monitoringu zainstalowanymi w Centrum Kongresowo-Bibliotecznym zwiększa bezpieczeństwo osób korzystających z nowej inwestycji poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Cały obiekt posiada wszelkie udogodnienia w poruszaniu się osób niepełnosprawnych. Pierwszy etap, który został oddany do eksploatacji 3 października 2007 roku obejmuje powierzchnię użytkową 3290 m kw. Zawiera on salę audytoryjną na 928 miejsc z 4 kabinami dla tłumaczy, salę posiedzeń Senatu UMP na 60 miejsc, pomieszczenia pomocnicze oraz dwa dźwigi osobowe.

 
« poprzedni artykuł