Robert Lewandowski, wzór do naśladowania dla wszystkich piłkarzy w Polsce
Autor: Ludwik Ratajczak   
26.04.2013.
Presja i oczekiwania. Wiem, jakie są, wiem, czego się ode mnie oczekuje. To może rodzić ogromną pre­sję, ale od dłuższego czasu pracuję nad tym, żeby jej nie ulegać.

Robert Lewandowski strzelił bramkę dla Lecha

Peszko i Lewandowski

Kocham Lecha

Co za bramka!

Polscy kibice

Błaszczykowski wybitny reprezentant Polski

Borussia Dortmund wygrała z Realem Madryt 4:1, wszystkie bramki strzelił Lewandowski

Trener Fornalik nie spodziewał się takiej klęski z Ukrainą

Robert Lewandowski
Już kiedy grałem w Zniczu Pruszków, musiałem się przyzwyczajać do speku­lacji na mój temat. Ciągle dyskutowano, w jakim klubie zagram, ile jeszcze bra­mek strzelę. Wymagano ode mnie sku­teczności. Wtedy wydawało mi się, że to wielki szum. Po jakimś czasie .-— się do niego przyzwyczaiłem. Potem była podobna historia, kiedy grałem w Lechu. Spe­kulacje na wyższym szczeblu. W Borussii Dortmund znów to samo. Nauczyłem się pod­chodzić do tegoż dystansem.

Jesteś najdroższym polskim piłkarzem

Robert Lewandowski
Wiem. I się nie dziwię. Nie pa­trzę jednak na to przez pry­zmat polskiego rynku. Intere­suje mnie rynek europejski. Nie zadowalam się tym, co zdobyłem w polskiej ekstraklasie, choć zdobyłem w niej wszystko: z Lechem zdobyłem Puchar i Superpuchar Polski, byłem królem strzelców, grałem w europej­skich pucharach. Teraz chcę iść dalej. Chcę równać do najlepszych w Europie, a nie w Polsce.

Dziś na świecie każdy twój fan chce wiedzieć wszystko o tobie. Pierwszy i jedyny twój pierwszoligowy Lech Poznań, jest dumny z ciebie, że w tym klubie trenowałeś i grałeś. W ten sposób reklamujesz Lecha i też Polskę. Jesteś dobrze ułożonym sportowcem i wiesz czego chcesz

Robert Lewandowski
Też się nad tym zastanawiałem. Bo szczerze mówiąc, już w wieka na­stoletnim wiedziałem, czego chcę, i nie ulegałem pokusom. Wiedziałem, że kiedy rano mam trening, to wieczo­rem nie mogę imprezować. Zabawa albo sport - wybór był dla mnie jasny. A jeśli już gdzieś wychodziłem, to wracałem wcześniej, bo czekał mnie mecz. Już w wieku 15 lal, byłem bardzo odpowiedzialny, dojrzalszy ponad swój wiek.

"Kto dziś pamięta jak grał Lech za czasów Lewandowskiego w Poznaniu. Na lewej stronie Krywiec, na środku Lewandowski a z prawej strony Peszko. Na prawej obronie Wojtkowiak, to On stawał się często prawoskrzydłowym. To On pierwszy wspaniale rzucał pilkę na 50m. Za Lewandowskim Stilić i Murawski. Grali jak Borusia dzisiaj. Dortmund jak kupował Lewandowskiego oglądał taśmy z meczów Lecha i też wyciągał wnioski. Dziś Piszczek jest lepszy od Wojtkowiaka. Teraz za Lewandowskim jest Götze. Dlaczego reprezentacja nie gra tak jak Dortmund? Powiem tak, Fornalik nie dźwignie reprezentacji, nie osiągnął wiele, zdobyl tylko wicemistrzostwo z Ruchem. Wmówił sobie, że reprezentacja ma grać dwoma napastnikami, zamiast grać jednym, tak jak w Lechu

Lewandowski tak mówi o sobie:
Podobnie było z menadżerami. Wiedziałem, że niewielu z nich zależy na moim dobru, raczej na swoim. A ja się chciałem rozwijać piłkarsko i z większością z nich nawet nie chciałem rozmawiać. Bardzo czujnie wybieram łudzi z którymi pracuję. Nigdy nie skupiałem się na klubach, nigdy nie byłem zagorzałym kibicem ja­kiejś konkretnej drużyny, bardziej zwra­całem uwagę na poszczególnych piłkarzy. Zaczęło się od Roberto Baggio, nawet miałem taką kitkę jak on. Potem był Del Piero i Thierry Henry. To nie byli moi idole na lata, a właśnie na ten moment, kiedy byłem jeszcze praktycznie dzieckiem. Jak chodziłem na mecze, to nie dlatego, że grała Legia czy Po­lonia, tylko po to, by spojrzeć, jak piłkarze się poruszają. Mia­łem może 14 lat i przychodziłem na stadion wcześniej, by obejrzeć rozgrzewkę, przyj­rzeć się, jak piłkarze przygotowują się do meczu.

Cezary Kucharski twierdzi, że Lewandowski odejdzie latem z Dortmundu. Tylko tę decyzję podejmie nie Kucharski a Lewsndowski. Kucharski nie wie jakie pieniądze zaoferuje Lewandowskiemu Dortmund. Przecież Lewandowski powiedział o menadżerach: "Wiedziałem, że niewielu z nich zależy na moim dobru". Kucharski wie, że wyjście z Dortmundu Lewandowskiego do innego Klubu, to duże pieniądze dla Kucharskiego. Czas wyjaśni wszystkie moje sprawy - mówi Lewandowski po ostatnim meczu o Puchar Europy

Babcia i Mama
Babcia mi zawsze wpajała, że mam oszczędzać. Nawet dzisiaj mi o tym mówi. Babcia jest w ogóle niesamowita. Ma prawic 90 lat, ale jak ogląda w telewizji mecz, to świet­nie „czyta" grę. Zna się na piłce. W gazetach czyta między wiersza­mi Nie raz pomyślałem, że może po babci mam coś z tą piłką.

Mama
Chodzi często na reprezentację i też na Lecha chodziła. Strasznie przeżywała te wszystkie mecze. Ja tego nie widziałem, ale słysza­łem opowieści od osób trzecich. Mnie oczywiście rozgrzesza ze wszystkiego. Na boisku błędy po­pełniają według niej inni, a nie ja. Takie jest prawo matki. Jak leżę na murawie, to się martwi, potem pyta, czy wszystko w porządku. Był taki okres, że przeżywała moje mecze bardziej ode mnie.

Ludwik Ratajczak
Tak ułożonego zawodnika potrzebują wszystkie kluby w Polsce. Przeraża mnie ciągłe biadolenie dziennikarzy, dlaczego Lewandowski nie strzela bramek w reprezentacji. Brazylię już przegraliśmy. To Antoni Piechniczek wymyślił Fornalika i On też za reprezentację odpowiada.

Moja Reprezentacja Polski - Ludwik Ratajczak

Wtedy Lewandowski będzie strzelał bramki. Selekcjoner to taki człowiek, który musi zebrać najlepszych piłkarzy i zestawić skład reprezentacji. W takim zestawieniu Lewandowski ożyje. Piszczek i Grosicki są szybkimi zawodnikami i oni mogą dobrze współpracować z Lewandowskim. Za Lewandowskim Błaszczykowski, który będzie uruchamiał skrzydła, też Lewandowskiego. Murawski pracuś, najlepszy pomocnik w polskiej lidze. Defensywę nalezy sprawdzić, ale ona gwarantuje, że nie będzie takich wpadek jak z Ukrainą. I teraz każdy może się nad moją reprezentacją zastanowić, i też ją sprawdzić w meczu towarzyskim.

Borussia wygrała z Realem 4:1, a wszystkie bramki strzelił Lewandowski. Oglądałem mecz w N-sport i niemogłem słuchać biadolenia dziennikarzy na Borussię i Lewandowskiego. Jaka radość była jak Real zremisował. Druga połowa załamała dziennikarzy, a najwięcej cztery bramki Lewandowskiego. To był szok dla dziennikarzy telewizyjnych, bo oni przepowiadali klęskę Borussi Dortmund.

Wykorzystano fragmenty materiałów z "Gali", Artykuł: "Robert Lewandowski - Tato byłby ze mnie dumny". - Wojciecha Zawiały
 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11484