ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Uroczyste otwarcie Autostrady Wielkopolskiej

W gronie osób, które osobiście otwierały betonową autostradę, byli: prezydent RP Bronisław Komorowski, Jan Kulczyk, marszałek Wielkopolski Marek Woźniak, były minister infrastruktury Cezary Garbarczyk i Andrzej Patalas.
 
Pisaliśmy często o Iraku

Zawsze twierdziliśmy, że Husain nie miał bomby atomowej, ale amerykanie, żeby rządzić musieli mieć wpływ na cenę ropy. Arabia Saudyjska i Kuwejt był ich, ale żeby rządzić ropą potrzebny był im Irak. I teraz malutka notatka na 30 stronie Gazety Wyborczej z dnia 10.11.2009 r. „Amerykański Koncern Exxon Mobil wraz z brytyjsko-holenderskim Shellem wygrały przetarg na eksploatację Irackich złóż ropy. Zachodnia Kurna 1. Amerykańsko-europejskie konsorcjum zainwestuje 50 mld dolarów w złoża,które ma prawo eksploatować przez 20 lat. Będą wydobywać 100 mln. ton ropy rocznie”.

 
Chińska restauracja w Berlinie

W Berlinie Chińczycy wybudowali wspaniałą restaurację. Jest ona oddalona od centrum Berlina i ma gigantyczny parking na 1000 samochodów. Są to przepiękne obiekty Himmels Pagode i Kaiser Pagode. Cała obsługa jest chińska. Wszyscy starają się mówić po niemiecku. Jedzenie wspaniałe, co ciekawe nie drogie.

 
Kochamy Się

Jeżeli chcemy budować rurę z Polski do Danii na dnie Bałtyku, to nie możemy zakazywać budowy rury na dnie Bałtyku Rosjanom i Niemcom. Rosja musiała ukarać Ukrainę. Bo jej się zachciało łączyć z Zachodem, a za gaz chcieli płacić jak Białoruś.

 
Byliśmy zawsze za włączeniem Rosji w Obronę Europy

Kanclerz Angela Merkel powiedziała:

„-NATO ma za sobą istotną rundę rozszerzenia, ale to jeszcze nie koniec. W Bukareszcie powiedzieliśmy: także Ukraina i Gruzja zostaną członkami NATO. Sojusz konsekwentnie będzie odmawiał stronom trzecim prawa decydowania, kto ma zostać jego członkiem.

 
Mamy swój gaz a szukamy problemów

Witamy w Warszawie

Polska w 2006 roku zużyła 14,5 mld m3 gazu z czego 4,2 mld m3 pochodzi z wydobycia krajowego. Polska podpisała długoletnia umowę z Rosją od 2002 roku do 2020 roku i ona będzie jeszcze trwać 11 lat. W 2006 roku 7 mld m3 gazu to import z Federacji Rosyjskiej – Gazprom.

 
Oni rządzą rosyjską ropą i gazem

Jak do władzy doszedł Władimir Putin to na czele Gazpromu stanął jego współpracownik Alieksiej Miller, a szefem rady nadzorczej został dzisiejszy prezydent Dimitrii Miedwiediew. Od tego czasu Kreml chwycił mocną ręką cały sektor paliwowo-energetyczny.

 
Nasza Ambasada w Brukseli ma już 5 lat

Owacjami na stojąco zakończył się w brukselski koncert muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka, zdobywcy Oscara 2005 za muzykę do filmu „Marzyciel”. Koncert, który okazał się wielkim sukcesem uświetnił obchody 5-lecia obecności Wielkopolski w Brukseli.

 
Pielgrzymowanie śladami św. Pawła po starożytnej i współczesnej Grecji

Starożytna Grecja, z którą spotykamy się w trakcie edukacji szkolnej jest dla młodych Polaków czymś bardzo odległymi, abstrakcyjnym. W XIX wieku i okresie międzywojennym w gimnazjach klasycznych nauka greki obok łaciny była ważnym elementem kształcenia ogólnokształcącego humanistów.

 
O kraje Azji Centralnej toczy się bezwzględna walka polityczna i wojskowa.
12.11.2009.

Azja Środkowa otoczona czterema światowymi religiami – chrześcijaństwem, islamem, buddyzmem i konfucjonizmem. To też region otoczony czterema państwami jądrowymi a trzy z nich – Chiny, Indie i Rosja mają mocarstwowe ambicje.

Afganistanu w

Afganistanu w ciągu tysiąca lat, nikt nigdy nie zdobył. Rosja jest zadowolona, że NATO jest w Afganistanie. Ale NATO nie wygra tej wojny bez porozumień z Iranem i musi wzmocnić Afganistan.

Afganistan to strefa buforowa między Rosją i brytyjskimi Indiami. Kiedy Jelcyn, Krawczuk i Szuszkiewicz spotkali się W Puszczy Białowieskiej, aby rozwiązać ZSRR, nawet nie zaprosili przywódców Kazachstanu, Kirgizji, Tadżykistanu, Turkmenii i Uzbekistanu na konsultacje. Rozpad ZSRR dla tych republik był szokiem, te obszary pogrążyły się w nędzy i konfliktach. Tym obszarom przyglądali się Amerykanie i też Chiny, ale bardzo ostrożnie. Kirgizja obawia się Chin. Turcy w Kazachstanie, Turkmenii i Uzbekistanie robią interesy, ale są za słabi żeby tymi obszarami rządzić. Rosja wraca, bo Kazachstan, Uzbekistan i Turkmenia są znaczącymi producentami ropy naftowej i gazu. A rurociągi idą do Rosji, zmiana kierunków transportu ropy napotyka na trudności ze strony Rosji. Rosja ażeby nie utracić tych krajów płaci im według europejskich cen. W tym kotle Rosja ma przeciwników, którzy uważają, że monopol Rosji szkodzi wielu krajom. Z obecnym monopolem Rosji nie zgadzają się Chiny i Iran. Zobacz mapę, są już projekty rurociągów przez Iran do Zatoki Perskiej, przez Afganistan do Indii z Kazachstanu do Chin. Na dziś to Rosja decyduje o ropie Azji Środkowej. Wejście Amerykanów i NATO do Afganistanu spowodowało, że na tym rynku zaczął działać silny gracz, który też ma swoje cele strategiczne. Sprawa jest trudna Pakistan jest niestabilny, Iran nie będzie wspomagał Amerykanów, tylko Alkaidę. Globalnie jest dziś tak, że Iran musi brać pod uwagę to, że dziś Amerykanie i NATO są w Afganistanie, Iraku, Turcji i też Pakistanie. Dlatego prezydent Obama, może się porozumieć z Iranem. W 1997 roku powstało Centgas, gdzie główną firmą jest UNOCAL z Kalifornii. Miał budować rurociąg i wydobywać ropę. Ale atak na World Trade Center w 2001 roku spowodował, że Amerykanie zamiast kłaść rurociągi rozpoczęli wojnę. Prezydent Barack Obama uznał operacje w Afganistanie za jeden z głównych projektów swojego rządu. Bo każdy wie, że to jest miejsce, gdzie można kontrolować świat. Rosjanie nie wierzą, że Amerykanie zbudują kraj demokratyczny w Afganistanie. Ale też wiedzą, że lepiej jak tam będą Amerykanie. Bo Chiny Azji Centralnej nie odpuściły, bo dla nich to miejsce na skok do Europy. A ropa i gaz też są im potrzebne.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »