Oni rządzą rosyjską ropą i gazem
12.11.2009.

Jak do władzy doszedł Władimir Putin to na czele Gazpromu stanął jego współpracownik Alieksiej Miller, a szefem rady nadzorczej został dzisiejszy prezydent Dimitrii Miedwiediew. Od tego czasu Kreml chwycił mocną ręką cały sektor paliwowo-energetyczny.

Gazprom rosyjski koncern państwowy, największy światowy wydobywca gazu ziemnego. Kontroluje 16 proc. udokumentowanych rezerw gazu na świecie. Zatrudnia 445 tys. osób. jest kluczowym dostawcą dla energetyki i odbiorców detalicznych całej Europy Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, oraz krajów byłego ZSRR.

W czerwcu 2008 r. dzięki rekordowo wysokim cenom nośników wartość rynkowa rosyjskiego koncernu wynosiła 342 mld USD. Gazprom był więc trzecim pod względem wartości rynkowej koncernem na świecie, po Exxon Mobil i Perto China. W wyniku spadku notowań na moskiewskiej giełdzie po ucieczce inwestorów zachodnich w następstwie wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku kapitalizacja koncernu spadła jednak do 150 mld USD.

Adam Grzeszak „Polityka”

Jakie znaczenie dla rosyjskiego biznesu gazowego ma Ukraina? Podstawowe. Ze względu na swoje położenie jeszcze w czasach ZSRR Ukraina stała się gazową górką rozrządową imperium. Tu zbiegają się gazociągi biegnące z Syberii i środkowej Azji. Stąd też rozchodzi się pięć różnych rur wiodących na Bałkany, do Zachodniej Europy, a także do Polski. W sumie przez Ukrainę płynie 500 mln m3 gazu na dobę. Do czasu wybudowania wiodącego przez Białoruś gazociągu Jamał I (1999r.) nie było innej drogi przesyłu gazu ze Wschodu na Zachód. Dziś 80 proc. gazu z Rosji i centralnej Azji wędruje przez Ukrainę. Tu również w czasach sowieckich stworzono gigantyczne podziemne magazyny tego surowca.

 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826