Image
ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Moje życie

Urodziłem się w podleszczyńskim Gronowie, w rodzinie z silnymi tradycjami rolniczymi. Dziadek Tomasz był rolnikiem, ale także posłem do Sejmiku Wielkopolskiego, współzałożycielem Banku Rolnego w Osiecznej i mleczarni w Lesznie. Na leszczyńskiej ziemi urodzili się moi pradziadowie, dziadowie i rodzice.

 
Wybitni Wielkopolanie i polityka

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie

To ludzie, którzy zrobili coś doniosłego dla Wielkopolski. Takim dobrym przykładem jest Tytus Działyński, Władysław Zamoyski, którzy cały swój wspaniały majątek przekazali narodowi.

 
Leszno, tu chce się żyć
Wybitni Wielkopolanie - Tomasz Malepszy - Prezydent miasta Leszno
Autor: Redakcja   
29.11.2007.

Rozmowa z prezydentem Leszna Tomaszem Malepszym


- Tyle samo kilometrów dzieli Leszno od Warszawy, Berlina czy Pragi. Położenie w samym niemalże środku Europy to wystarczy, by przekonać inwestorów zagranicznych do generowania zysków właśnie tutaj?

- Doskonałe położenie Leszna to nie jedyny atut naszego miasta. Wykwalifikowani pracownicy, atrakcyjne tereny inwestycyjne oraz dobrze rozwinięta infrastruktura okołobiznesowa sprawiają, że Leszno jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia działalności nie tylko przez krajowych inwestorów, ale również przez kapitał zagraniczny. Zresztą już w tej chwili w mieście prowadzą działalność firmy z udziałem kapitału szwedzkiego, holenderskiego, niemieckiego czy japońskiego. Takie fakty najlepiej przekonują o atrakcyjności inwestycyjnej miasta

Tomasz Malepszy
Prezydent miasta Leszna

- Leszno jest znane także ze współpracy zagranicznej z miastami partnerskimi.
Czemu ona służy?

- Od kilkunastu lat, z sukcesami, współpracujemy z naszymi niemieckimi i holenderskimi przyjaciółmi z Suhl i Deurne. Kontakty, jakie utrzymujemy, wykraczają daleko poza słowne deklaracje o przyjaźni. Wymiana kulturalna, wspólnie realizowane projekty o charakterze społecznym, dzielenie się wiedzą w zakresie rozwiązywania konkretnych problemów dotyczących funkcjonowania naszych społeczności - to tylko fragment prowadzonej od wielu lat współpracy. Ukoronowaniem pewnego etapu w kontaktach zagranicznych było przyznanie przez Komisję Europejską Lesznu Nagrody Złotych Gwiazd. W 2002 roku Rada Europy przyznała miastu Dyplom Europy, a w tym roku otrzymaliśmy Flagę Europy; oba wyróżnienia za współpracę międzynarodową oraz szerzenie myśli europejskiej.

- Miasto założone przez króla Stanisława Leszczyńskiego w przeszłości szczyciło się tolerancją i wielokulturową tradycją. Czy obecnie podobnym poparciem cieszy się tutaj idea zjednoczonej Europy?


- Zdecydowanie tak. Jesteśmy dumni z naszej historii, ale nie przestajemy myśleć o przyszłości. Kulturowo zawsze należeliśmy do Europy, byliśmy jej wartościową częścią. W badaniach opinii społecznej realizowanych na zamówienie władz samorządowych oraz tych wykonywanych przez różnego typu instytucje poparcie dla akcesji Polski do UE jest w Lesznie znaczne. To dobrze świadczy o leszczynianach - widzimy w Unii Europejskiej przede wszystkim szanse, szanse, których nie zmarnujemy.

Urząd Miasta Leszna
Leszno Town Hall
ul. Karasia 15, 64-100 Leszno
tel. 00 48 65 529 81 00, 00 48 65 529 81 01
www.leszno.pl, Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 
« poprzedni artykuł