ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Moje życie

Urodziłem się w podleszczyńskim Gronowie, w rodzinie z silnymi tradycjami rolniczymi. Dziadek Tomasz był rolnikiem, ale także posłem do Sejmiku Wielkopolskiego, współzałożycielem Banku Rolnego w Osiecznej i mleczarni w Lesznie. Na leszczyńskiej ziemi urodzili się moi pradziadowie, dziadowie i rodzice.

 
Leszno, tu chce się żyć

Rozmowa z prezydentem Leszna Tomaszem Malepszym


- Tyle samo kilometrów dzieli Leszno od Warszawy, Berlina czy Pragi. Położenie w samym niemalże środku Europy to wystarczy, by przekonać inwestorów zagranicznych do generowania zysków właśnie tutaj?

- Doskonałe położenie Leszna to nie jedyny atut naszego miasta. Wykwalifikowani pracownicy, atrakcyjne tereny inwestycyjne oraz dobrze rozwinięta infrastruktura okołobiznesowa sprawiają, że Leszno jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia działalności nie tylko przez krajowych inwestorów, ale również przez kapitał zagraniczny. Zresztą już w tej chwili w mieście prowadzą działalność firmy z udziałem kapitału szwedzkiego, holenderskiego, niemieckiego czy japońskiego. Takie fakty najlepiej przekonują o atrakcyjności inwestycyjnej miasta

 
Wybitni Wielkopolanie i polityka
Wybitni Wielkopolanie - Tomasz Malepszy - Prezydent miasta Leszno
Autor: Redakcja   
29.11.2007.

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie

To ludzie, którzy zrobili coś doniosłego dla Wielkopolski. Takim dobrym przykładem jest Tytus Działyński, Władysław Zamoyski, którzy cały swój wspaniały majątek przekazali narodowi.

Otwarcie nowej pływalni w Lesznie

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie

Ostatnie wybory samorządowe pokazały, że dobry wójt, burmistrz, prezydent wygrywa ponownie, nie decyduje z jakiej jest opcji politycznej. Przykład Poznania, Konina, Kalisza, Piły, Leszna pokazał, że wygrali ponownie Ryszard Grobelny, Janusz Pęcherz w Kaliszu, Kazimierz Pałasz w Koninie, Zbigniew Kosmatka w Pile i Tomasz Malepszy w Lesznie. Rządzą drugą i trzecią kadencję, z tego płynie wniosek, że ludzie w tych miastach mają do nich pełne zaufanie. Trzech z nich : Pałasz, Kosmatka, Malepszy są z lewicy. Prawica ostro ich krytykowała, ale mimo to wygrali wybory ponownie. Rządzą dużymi miastami, mając w radzie różne opcje polityczne. Ale okazuje się, że praca dla dobra wspólnego łączy ich w działaniu. Jak przyglądamy się różnym aferom, lustracji, to jest bezwzględna walka polityczna ale tylko w stolicy. W Wielkopolsce się pracuje, każdego dnia, bo praca organiczna, to praca od podstaw dla dobra wspólnego. Naszym obowiązkiem jest wspierać te wymienione miasta, bo one czuja się trochę pokrzywdzone, bo były już stolicami swoich województw. Dlatego dokładnie się przyglądają władzom w Poznaniu czy czasami znowu Poznań i okolice nie chcą żyć ich kosztem. Nasze miasta wypiękniały, wzmocniły się gospodarczo, ale największy sukces to rozwój szkół wyższych. Leszno ma trzy szkoły wyższe, wiele specjalności potrzebnych miastu i gospodarce. Dziś w Lesznie studiuje ponad 7 tys. studentów. Z taką zaciekłością Wielkopolska walczyła o budowę dróg ekspresowych S-11 i S-5, bo te drogi przybliżą dojazd do Poznania. Gdy to piszemy jesteśmy tuż przed wyborami. Kto wygra te wybory? PiS czy PO czas pokaże, ale wygrana partia nie będzie samodzielnie rządzić.

I teraz jest pytanie ile partii będzie w Sejmie? PiS, PO, LiD, Samoobrona, PSL? Może się okazać, że trzecia partią będzie LiD, to zastanawiamy się z kim będą rządzić? Przypominamy, że lewica to nadal 3 mln. ludzi związanych z PZPR. Jeżeli ich na każdym kroku się opluwa, to ta partia rośnie w siłę, bo muszą się bronić. Uważamy, że minęły bezpowrotnie czasy gdy można było mówić, że lewica nie umie się rządzić, może w Warszawie? Tam zawsze się kłócili, lustrują się. To odbywa się dla celów politycznych. Dlatego nasza redakcja wybrała Tomasza Malepszego Wybitnym Wielkopolaninem. Bo przez swoje rządy odmienił miasto. Jesteśmy przekonani, że w najbliższym czasie Leszno będzie jednym z najbogatszych miast w Polsce.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »