Wybitny Wielkopolanin Dr Andrzej Byrt
Autor: Ludwik Ratajczak   
23.11.2012.

Dr Andrzej Byrt


dr Andrzej Byrt

Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich
Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu, doktor nauk ekonomicznych, specjalista w zakresie handlu zagranicznego, były asystent w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.


Kariera zawodowa

W latach 1978-1986 pracował na Międzynarodowych Targach Poznańskich, zaczynając od stanowiska kierownika wydziału, przez I zastępcę dyrektora naczelnego MTP, do fotela dyrektora naczelnego. W karierze zawodowej Pan dr Andrzej Byrt zajmował również stanowiska dyplomatyczne_i ministerialne: radcy handlowego Ambasady Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli, wiceministra współpracy gospodarczej z zagranicą, ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Niemieckiej Republice Federalnej, doradcy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wiceministra spraw zagranicznych oraz ponownie ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Niemieckiej Republice Federalnej. W 2009 roku Pan Andrzej Byrt został prezesem Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od chwili objęcia tej funkcji Pan Prezes bardzo skutecznie zaangażował się w promocję Poznania_i Wielkopolski jako najsilniejszego regionu gospodarczego naszego kraju. Międzynarodowe Targi Poznańskie są dla prezesa Byrta firmą, której rozwój w nierozerwalny sposób łączy się z historią Poznania, firmą która poprzez swój międzynarodowy charakter kształtuje wizerunek i markę Poznania. Dlatego też 7 stycznia 2011 r. Ryszard Grobelny, Prezydent Poznania, przyznał Andrzejowi Byrtowi nagrodę Wielkiej Złotej Pieczęci Miasta Poznania. Wart podkreślenia jest również fakt, iż dyplomatycznym dziełem ambasadora Andrzeja Byrta był Światowy Kongres Klimatologiczny_ w Poznaniu w 2008 roku.


Członkostwo w organizacjach

Polski Komitet Olimpijski, Komisja Współpracy Międzynarodowej, Warszawa Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego AMICUS EUROPAE, Warszawa Rada Doradcza ds. Wschodu przy Deutsche Bank, Berlin


Odznaczenia

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Estońskiej


Publikacje

Współautor 2 książek, autor wielu artykułów na temat międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych oraz targów, wykładowca międzynarodowych stosunków gospodarczych i dyplomatycznych.


Znajomość języków

angielski, francuski, niemiecki, rosyjski


Hobby

jogging, pływanie, jazda konna, żeglowanie


Andrzej Byrt Wybitny Wielkopolanin

Od początku wydawania Naszej Wielkopolski, to już prawie 15 lat wybralismy 112 Wybitnych Wielkopolan. Dlaczego to robimy? Bo chcemy zostawić ślad działalności Wybitnych Wielkopolan, przyszłym pokoleniom. Wybieramy ludzi aktywnych, takich, ktorzy zostawili w Wielkopolsce swoje dokonania. Gdy poproszono Cyryla Ratajskiego żeby określił siebie pod względem politycznym czy światopoglądowym powiedział:

"Nie jestem przedstawicielem tego lub innego stronnictwa, ale obywatelem pragnącym przysłużyć się krajowi wedle sił swoich, bez względu na istniejące róznice partyjne. Jeśli chodzi o własny światopogląd, to sądzę, że wystarczy jeśli powiem, że od zarania młodości wychowywałem się w atmosferze pracy i że wartość innych ludzi mierzę nie wyznawaniem tych lub innych zasad, ale miarą dokonanej dla bliźnich pracy pożytecznej". Dziś, gdy rząd w Warszawie chce sprzedać Targi Poznańskie czytaj - zniszczyć je, to zadanie dla Andrzeja Byrta i całej klasy politycznej Wielkopolski jest ogromne. Co najgorsze Targi Poznańskie są w całości nasze, dobrze pamiętam jak politycy z Warszawy ustalili i zmusili prezydenta Poznania Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka, żeby przyjął mniejszościowy udział w tych naszych poznańskich targach. Dlatego uhonorowaliśmy tym tytułem Andrzeja Byrta, bo On w swojej działalności, tak jak mówł Cyryl Ratajski to co robi jest dobre dla nas , jest to praca pożyteczna dla naszego miasta. Jest Expo w Niemczech, przemawia ambasador Andrzej Byrt, tekst był trudny. Byrt wyjaśniał sytuację polityczną w Polsce, denerwował się bo niemiecki tłumacz, źle tłumaczył jego wypowiedzi. Przeprosił salę i zaczął mówieć po niemiecku. Gdy zakończył cała sala na stojąco klaskała, byłem z tego faktu dumny. Mamy Euro przedstawicielka UEFA mówi: Najlepiej mistrzostwo Europy przygotowali Niemcy, Polska jest na drugim miejscu. Ale Poznań nas zaskoczył, każdy wolontariusz znał język angielski, a niektórzy też włoski. A wasza organizacja Euro w Polsce była najlepsza. Teraz, kiedy wmawia się nam, że Targi się kończą, to Andrzej Byrt przebudował halę 15 na Centrum Wielkich Możliwości czyli Poznań Congress Center, to nowoczesne centrum kongresowe, wystawiennicze i widowiskowo-sportowe, w ofercie, którego znajdują się wszystkie obiekty Międzynarodowych Targów Poznańskiech. Ale co najważniejsze, że wszystkie hale targowe dziś są połączone w jedną wielką całość, to wszystko pokazujemy w Naszej Wielkopolsce. To dr Andrzej Byrt przebudował Targi Poznańskie do potrzeb XXI wieku, dla tego za te zasługi dla Poznania i Polski został uhonorowany tytułem Wybitny Wielkopolanin, przez dziennikarzy Naszej Wielkopolski.