Wybitny Wielkopolanin Wojciech Jankowiak
Redaktor: Redakcja   
20.09.2012.
Festiwal Transatlantyk zakończony. Ukazało się ponad 1500 publikacji, napisano też w Hollywood o festiwalu. Większość publikacji ukazała się w Polsce. Po raz pierwszy festiwal był transmitowany, otwarcie i zakończenie TVP Kultura. Na seansach filmowych pojawiło się 42 tys. widzów, czyli po Euro 2012 była to druga impreza, która mocno promowała Poznań.

Ryszard Grobelny i Ryszard Horowitz

Piękne zdjęcia Poznania wykonane przez Ryszarda Horowitza reklamują miasto

Zakupiony od PESA Bydgoszcz ELF


W tym czasie odbywało się też w Poznaniu spotkanie, które organizuje Polska Akademia Gitary. To jest już piąta edycja Polskiej Akademii Gitary. Składają się na nią koncerty w 34 miejscowościach Wielkopolski. Koncerty wirtuozów gitary klasycznej oraz warsztaty dla przyszłych mistrzów oraz happening z utworami Bryana Adamsa na Starym Rynku w Poznaniu. Dancing Poznań. Ta impreza ściąga tysiące fanów z całej Polski. Odbywają się warsztaty, a Polski Teatr Tańca zaprasza na spektakle zarówno własne, jak i zaproszonych grup i teatrów tańca z Polski i zagranicy. Poznań jako jedyne miasto w Polsce został zauważony w Ameryce i o naszym mieście napisał "New York Times". Chwali nasz dynamiczny rzwój gospodarczy i najmniejsze bezrobocie w Polsce i Europie. To wszystko dzięki Euro 2012, gdzie światu pokazaliśmy nowoczesny Poznań i to w każdej dziedzinie. Fenomen Poznania to 97 tys. podmiotów gospodarczych, jeżeli odliczymy emerytów, to każda rodzina ma firmę jednoosobową, dwuosobową, ale ważne, że ma. Poprzez te firmy jesteśmy niezależni od całej władzy politycznej. W numerach 108,109,110,111 Naszej Wielkopolski pokazujemy co zrobiliśmy przez te 7 lat przygotowań do Euro. Żeby Poznań się dynamicznie rozwijał. Potrzebujemy pracowników i ich przywozimy do Poznania z całej Wielkopolski. Dlatego zbudowaliśmy i jeszcze budujemy najnowocześniejszy dworzec kolejowy, na którym można będzie wszystko kupić co w polsce produkujemy. Nasz wielki węzeł kolejowy jest modernizowany. Dziś możemy jeździć 170 km/h w kierunku Berlina, Warszawy i Szczecina, modernizujemy trasę do Wrocławia i Bydgoszczy oraz inne trasy do mniejszych miejscowości. Dlatego Urząd Marszałkowski kupił 22 nowe Elfy za 500 mln. zł. od PESA Bydgoszcz. W ten sposób w 2014 roku, będziemy szybko i wygodnie jeździć do pracy w Poznaniu. Ostatnio rocznik statystyczny podał, że na rodzinę przypada 1,5 samochodu, do tego trzeba dodać 40 tys. samochodów ciężarowych. Poza tym niebywale rozwinęły się nasze uniwersytety. Jesteśmy dobrze wykształconym regionem. Nasze kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn. mamy dodatni przyrost naturalny, poza tym bardzo mało Wielkopolan wyjeżdża do pracy poza granicę Polski. Dlatego się nie dziwię, że "New York Times" pisze: "Poznań jest wspaniałym przykładem rządzenia, zobaczcie jak oni to umiejętnie robią w kryzysie".

Ps. Będziemy nadal pokazywać co jeszcze zrobiliśmy na Euro w 2012 roku. Ja uważam, że te ostatnie 20 lat wolnej Polski jest najlepszym okresem rozwoju Polski.