dr inż. Andrzej Patalas
Autor: Ludwik Ratajczak   
11.04.2013.

dr inż. Andrzej Patalas


Zmarł Andrzej Patalas, były Prezes Zarządu AWSA i AWSAII, członek Rad Nadzorczych obu Spółek.

2 lutego po krótkiej i nagłej chorobie zmarł dr inż. Andrzej Patalas, długoletni Prezes Zarządów Spółek Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA, a przez ostatnie kilka miesięcy członek Rad Nadzorczych obu Spółek. Odszedł od nas człowiek wielkiego formatu, nieprzeciętna osobowość, wielki przyjaciel ludzi, który dopiero co zaczynał cieszyć się czasem wolnym wspólnie z rodziną i wnukami. Autostrada A2 od granicy z Niemcami do Konina była dla niego dziełem życia, a to, że ją mamy zawdzięczamy Jego wielkiej determinacji.

Andrzej Patalas to człowiek instytucja, który swoje życie zawodowe poświęcił budowie dróg. Na początku lat 90-tych, obok dr Jana Kulczyka, był jednym z twórców Autostrady Wielkopolskiej, kiedy idea budowy koncesyjnej autostrady wydawała się odległą od życia abstrakcją. W latach 1994 – 1999 był organizatorem i pierwszym prezesem Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad. Był twórcą programu budowy autostrad w Polsce. Pod Jego kierownictwem poznańskie spółki autostradowe w latach 2003 – 2011 oddały użytkownikom łącznie 255 km nowoczesnej autostrady A2, dzięki której połączył Polskę z siecią autostrad w Europie. Był inżynierem z wieloletnim doświadczeniem w budowie dróg, który z pasją traktował realizację projektu budowy autostrady A2 do Świecka, nie tylko kreując strategię rozwoju czy prowadząc negocjacje z rządem i partnerami biznesowymi, ale również osobiście nadzorując prace budowlane.

Andrzej Patalas był wyjątkowym człowiekiem z jasno wytyczonym celem, do którego dążył potrafiąc porwać innych. Nie było dla Niego rzeczy niemożliwych. Był człowiekiem instytucją, wszechstronnie uzdolnionym, obdarzonym niezwykłą pamięcią, o wielkim poczuciu humoru, otwartym na potrzeby ludzi, których zjednywał sobie bezpośredniością i autentycznym zainteresowaniem. Był dla współpracowników nie tylko szefem ale również prawdziwym przyjacielem.

Autostrada Wielkopolska SA