Prof. Tadeusz Maliński (Polska, USA)
Autor: Materiał z gazety uniwersyteckiej   
05.09.2011.
Prof. Tadeusz Maliński (Polska, USA)

Prof. Tadeusz Maliński

Prof. Tadeusz Maliński to światowej sławy ekspert z dziedziny medycyny, farmakologii i chemii. Urodzony w Śremie, ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Houston i Uniwersytetu Ohio, USA. Międzynarodowe uznanie zdobył za badania dotyczące mechanizmu pracy serca, nowych metod przeszczepiania serca, leczenia zawału i leczenia choroby Parkinsona, Posiada wiele honorowych tytułów. Wykładał na ponad 50 amerykańskich i europejskich uniwersytetach. Prof. Maliński otrzymał wiele nagród i zaszczytów w szeregu krajach od Stanów Zjednoczonych po Polskę - w tym: Presidential Medal of Honor od prezydenta USA, Kawalerski Krzyż Orderu Zasługi od prezydenta RP, doktoraty honoris causa Uniwersytetów w Sao Paulo, Wiedniu, Zurychu I Gdańsku oraz godność Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Jedną z nagród jest prestiżowa Gemi Award 2003 r. Za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie. Prof. Maiiński został dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla (w dziedzinie medycyny i chemii). >p>Do uczniów gimnazjum w Śremie powiedział

W Ameryce zauważyłem natomiast coś, co warto byłoby przenieść na nasz polski grunt. Otóż w Stanach każdy potrafi bez żenady i fałszywej skromności mówić o swych umiejętnościach, sukcesach, możliwościach. To bardzo ważna cecha we współczesnym świecie, l my powinniśmy się tego nauczyć (nie potrafimy tak postępować i to wynik naszej kultury, naszych całkiem nieuzasadnionych kompleksów - gdzie indziej tego nie zauważyłem). Świat oferuje więcej tym, którzy nie tylko mają wiedzę i umiejętności, ale potrafią pokazać się ze swej najlepszej strony. Mam nadzieję, że uczniowie Liceum bardziej uwierzą w swoje możliwości i umiejętności, że będą starali się pokazywać zawsze i wszędzie to, co osiągnęli dzięki tej uczelni i swej ciężkiej pracy, l jeszcze jedno - gdy Amerykanin coś w życiu osiąga, to stara się tym dzielić, oddaje to innym. To świetna cecha i warto nad tym popracować. Ja sam mam już pewną pozycję i możliwości, więc staram się tak postępować. Jako człowiek z doświadczeniem życiowym, a także absolwent Liceum chciałbym moim młodszym kolegom ze starej „budy" udzielić kilku drobnych rad: przede wszystkim należy wierzyć we własne siły, ufać, że wartościowym jest to wszystko, co tu - w szkole i w Śremie - uzyskaliście. Pamiętać też trzeba o pewności siebie, o praktycznym wykorzystywaniu wszystkich możliwości, jakie daje współczesny świat. Na moim biurku mam wygrawerowaną dużymi literami zasadę: „Wszystko jest możliwe ". Wszystko jest możliwe dla tych, którzy pragną coś osiągnąć. Wierzę, że uczniowie śremskiego liceum docenią podwaliny wiedzy, jaką tu zdobyli i tą zasadą pokierują się w swoim dalszym życiu, czego im serdecznie życzę. Uroczystość otwarcia nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu także tym razem, w roku uczelnianego jubileuszu, odbyła się w Auli Uniwersyteckiej przy placu Mickiewicza. W środę 6 października o godzinie 11 bardzo licznie zebrali się tu wykładowcy, pracownicy i studenci naszej uczelni, rady jej czterech wydziałów oraz senat. Uroczystość prowadził rektor, prof. Jacek Wysocki, który przywitał zebranych, m.in gości z zaprzyjaźnionych uczelni, przedstawicieli władz wojewódz­kich i samorządowych.

Co ma chemik do malarza

Do wygłoszenia wykładu inauguracyjnego pod tytułem „Nanotechnologia w medycynie i sztuce" poproszono w tym roku wybitnego Wielkopolanina, który choć urodził się w Śre­mie, Poznań nazywa swoim rodzinnym miastem. Międzynarodowej sławy specjalista w dziedzinie chemii, farmakologii i medycyny, prof. Tadeusz Maliński z Ohio Uniyersity, odziany w tradycyjną togę i biret swojego wydziału, przybliżył zebranym tajemnice świata w skali nano. Pierwsza część wykładu dotyczyła roli tlenku azotu w życiu człowieka. Możliwość zmierzenia mikroskopijnych ilości wydzielanego przez endotelium naczyń krwionośnych tlenku azotu, związku niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, była przez wiele lat trudnym wyzwaniem dla świata naukowego. Zespołowi kierowanemu przez prof. Malińskiego udało się rozwiązać ten problem. Nie mniej interesująca była druga część wykładu, podczas której prof. Maliński pokazał, że pozornie odległe dziedziny -zawodową i hobbystyczną - można z pożytkiem połączyć. Jako naukowiec hobbystycznie interesujący się od lat malar­stwem dawnych mistrzów, był wielokrotnie proszony o współpracę przy ustalaniu atrybucji obrazów. Nanotechnologia może tu oddać historii sztuki nieocenione usługi, pozwalając na przykład ocenić pochodzenie deski, na której obraz namalowano, w najmniejszym stopniu nie czyniąc szkody samej warstwie malarskiej. Ciekawy i dowcipnie przedstawiony wykład przykuwał uwagę słuchaczy. Wesołość na sali wywołała uwaga, że sygnatura uznanego malarza niekoniecznie świadczy o tym, że jest to jego dzieło. „Podpisywanie się pod pracą ucznia nie jest bynajmniej wynalazkiem naszych czasów" - podkreślił prelegent.